Jak radzić sobie z migrena. Czy są jakieś dobre leki na ten ból głowy.?

1 odpowiedzi
Jak radzić sobie z migrena. Czy są jakieś dobre leki na ten ból głowy.?
Rozpoznanie bólu głowy wymaga konsultacji u specjalisty neurologa, który może w oparciu o badanie przedmiotowe oparte o szczegółowy wywiad lekarski i badanie fizykalne wykluczyć inny, a podobny do migreny, rodzaj bólu głowy. Specjalista neurolog, aby ustalić dalsze leczenie, zwykle zleca wykonanie weryfikujących rozpoznanie badań dodatkowych, np. MR głowy. Gdy rozpoznanie migreny jest już potwierdzone należy określić jej typ, np. czy jest ona przewlekła, czy epizodyczna. W migrenie przewlekłej zaleca się obecnie np. preparat Aimovig ( erenumab ) lub tzw. betaadrenolityk, a niekiedy lek z grupy tzw. przeciwdrgawkowych w celu zapobiegania napadom migreny. Natomiast w celu przerywania napadów migreny epizodycznej stosuje się z największą efektywnością, nie częściej niż 2 x w tygodniu, leki z grupy tryptanów. Leki te są dostępne na receptę ( np. - tradycyjnie : Sumatryptan ). Istnieją jednak istotne przeciwwskazania do stosowania tryptanów, które specjalista neurolog jest zobowiązany uwzględnić. O ile rozpoznanie migreny jest pewne i ma ona charakter epizodyczny, występuje rzadziej niż raz w tygodniu - można zastosować dostępny bez recepty preparat Excedrin Migra Stop w razie pojawienia się bólu głowy, pobierając jednorazowo jego 2 tabl. W ramach profilaktyki migreny warto zwrócić uwagę na możliwość prowokowania jej napadu przez niektóre produkty spożywcze, których należałoby we własnym przypadku unikać. Są to produkty zawierające: tyraminę, fenyletylaminę, fenylefrynę. Praktycznie podwyższone ryzyko napadu migreny mogą powodować : alkohol, kakao, czekolada, sery pleśniowe, owoce cytrusowe, orzechy. Migrena z reguły traci na sile podczas ciąży oraz w miarę upływu lat. Po przekwitaniu jest zwykle mniej dokuczliwa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.