Jak rehabilitować kolano po rekonstrukcji po ACL?

6 odpowiedzi
Mam pytanie w sprawie rehabilitacji po rekonstrukcji ACL metodą STG. Po jakim czasie po operacji można zacząć rehabilitację? Bo nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie i w 1 okresie rehabilitacji już mam zginać kolano do 30 stopni. Czy można stosować tylko napinanie mięśni uda i praca stopą na gumach rehabilitacyjnych? Nie mam możliwości udania się do fizjoterapeuty, gdyż nie ma mnie kto zawieść, a mieszkam daleko od miasta co jest utrudnieniem.
Dzień dobry,
rehabilitacja po ACL rozpoczyna się 1 dnia. Zakres ruchu od 0 do 90 stopni w pierwszym tygodniu, a w kolejnych do 120. Obciążać już można 1 dnia i jak najszybciej odrzucać kule.
przysiady obunóż tzw. 1/4 (do kąta 60) po kilku dniach. po 2 tygodniach do 90.
Chodzenie po schodach po 2 tygodniach. rower stacjonarny po 3 tygodniach. podaję te dane według standardów swiatowych.
stabilizator nie jest potrzebny, chyba, że specjalne zalecenia lekarza operującego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rehabilitacje powinno sie zaczac juz w 0 dobie po operacji.
Niestety nie dysponuje filmami z cwiczeniami ,beda ale nie w najblizszym czasie
Pozdrawiam i zycze powrotu do zdrowia
Na wstępie sprostuje że jestem fizjoterapeutą. Wskazany jest już ruch do zgięcia w zakresie wolnym od bólu do oporu tkanek.Napięcia izometryczne m. czworogłowego czyli dociskanie lekko zgiętego kolana do podłoża ( ale nie do pełnego wyprostu )też bardzo wskazane. Podczas obciążania kolana żeby nie wykonywać gwałtownego wyprostu. Zachęcam do kontaktu z fizjoterapeutą który nauczy tzw. kokontrakcji czyli napinania m. prostowników i zginaczy kolana,wpłynie to na lepszą stabiliazację stawu. ważna również mobilizacja tkanek miękkich ( może dochodzić do mini zrostów) na przednim przedziale kolana ale to tylko do wykonania przez fizjoterapeutę.Pozdrawiam.
Witam
Rehabilitację należy zacząć już zaraz po urazie. Po zabiegu należy rozpocząć stymulację prądami interferencyjnymi, ultradźwiękami i prądami TENS. Z ćwiczeń które Pan może sam już robić to ćw. wzmacniające mięśnie: czworogłowy, kulszowo goleniowe, grupę mięśni prostowników i odwodzicieli stawu biodrowego oraz mięśni podudzia. Ćwiczenia wykonywane są w bezbolesnym zakresie ruchu. Po izolowanej rekonstrukcji ACL obciążenia dobierane są na podstawie indywidualnej tolerancji pacjenta, przy wykorzystaniu szyny stabilizującej i lub kul; aż do uzyskania odpowiedniej do samego chodzenia siły mięśnia czworogłowego uda. W okresie 2 tygodni trzeba przeprowadzić stopniowe dociążenie kończyny operowanej podczas chodzenia. najlepiej jednak żeby Pan uzyskał pomoc wykwalifikowanej osoby, ponieważ przeszczep ze ścięgna komplikuje nieco proces rehabilitacji. Takie miejsce pobrania przeszczepu traktuję się jak po urazie naderwania i wymaga dodatkowej terapii. Zgięcie w stawie kolanowym traktuje się także indywidualnie, ale musi Pan osiągnąć 100 stopni zgięcia w okresie 0-2 tygodnia po zabiegu. Ważnym są też ćwiczenia stabilizacyjne dla całego układu kończyny dolnej.
Pozdrawiam
Arkadiusz
Po rekonstrukcji ACL, rehabilitacja powinno się nawet kilka tygodni przed operacją, w celu wzmocnienia odpowiednich partii mięśni, a przede wszystkim dlatego,aby rehabilitacja po operacji przebiegała przyjemniej i szybciej. Samo napinanie mięśni nie rozwiążę sytuacji. Pracuj nad wyprostem i zgięciem.
Dobry wieczór,
rekonstrukcja metodą StG, czyli po przeszczepie własnym ze ścięgna mięśnia półścięgnistego oraz smukłego, jak pozostałe dopasowywane są bezpośrednio do przypadku i pacjenta.

Program rehabilitacyjny dobiera się również indywidualnie, a zależne to jest od wielu czynników takich jak współistniejące urazy, czas jaki minął od urazu do operacji, motywacja pacjenta. Oczywiście sama metoda również wpływa na postępowanie pooperacyjne przede wszystkim w początkowym okresie powrotu do codziennej aktywności.

Ogólnie przyjęta zasada zakłada, że po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego metodą StG pacjent rozpoczyna ćwiczenia czynne mięśni zginających kolano oraz rozciąganie przywodzicieli, minimum po okresie 4 tygodni od operacji. Tutaj trzeba uważać, ponieważ w tej metodzie jest tendencja do zwiększonej rotacji zewnętrznej podudzia (szczególnie u kobiet).

Izometria mięśnia czworogłowego, czyli napinanie (np. wduszanie kolana w zwinięty, podłożony pod kolano ręcznik), czy też te ćwiczenia z gumami jak najbardziej poleca się dla utrzymania masy mięśniowej.

W celu dalszej konsultacji polecam kontakt telefoniczny, do określenia konkretnie przebiegu rehabilitacji potrzebnych jest jeszcze kilka informacji.. :)

www. PhysioArt.pl
kontakt@physioart .pl
Zachęcam do telefonu, bądź maila i pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski

Eksperci

Marian Warda

Marian Warda

Ortopeda

Lublin

Adrian Wawrzyniak

Adrian Wawrzyniak

Fizjoterapeuta

Szczecin

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Juliusz Jabłonski

Juliusz Jabłonski

Fizjoterapeuta

Łódź

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 298 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.