jak rozróżnić tzw. "DDA" od "współuzależnieia" gdy obydwa "faktory" mogą się "pokryć" (przenikać)?

2 odpowiedzi
jak rozróżnić tzw. "DDA" od "współuzależnieia" gdy obydwa "faktory" mogą się "pokryć" (przenikać)?
Dzień dobry, biorąc pod uwagę obecną wiedzę nie wyróżnia się ani DDA ani wspóluzależnienia jako jednostek chorobowych / zaburzeń. Nie udało się również jednoznaczne badaniami wykazać że bycie dorosłym dzieckiem osoby uzależnionej lub jego partnerem, jest wypadkową określonego syndromu. Są to zatem zjawiska czysto teoretyczne, które możemy czytać w następujący sposób: DDA - jestem dorosłą osobą, która dorastała i była w tym okresie zależna od rodzica z ZZA, współuzależnienie - jestem dorosłą osobą, która ze względu na ZZA osoby bliskiej, pomaga kompensować jej straty wywołane uzależnieniem. W takim rozumieniu można być jednocześnie DDA i współuzależnionym. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, rozróżnienie między "DDA" (Dorosłe Dzieci Alkoholików) a "współuzależnieniem" może być trudne, ponieważ obie te koncepcje dotyczą relacji i zachowań w rodzinach z problemami alkoholowymi. Niemniej jednak, istnieją pewne różnice między nimi.
DDA to termin, który odnosi się do dorosłych, którzy dorastali w rodzinach, gdzie jeden lub obaj rodzice byli alkoholikami. Dorosłe dzieci alkoholików często doświadczyły w swoim dzieciństwie negatywnych skutków nadużywania alkoholu przez rodziców. Mogą mieć problemy emocjonalne, psychologiczne i społeczne, które wynikają z traumy dzieciństwa.
Natomiast współuzależnienie to termin odnoszący się do toksycznych wzorców zachowań i myślenia, które często rozwijają się u osób, które są bliskie alkoholikom lub osobom uzależnionym od innych substancji. Współuzależnienie może występować nie tylko w rodzinach z problemami alkoholowymi, ale także w innych rodzajach związków, gdzie występuje uzależnienie. DDA koncentruje się na osobach, które dorastały w rodzinach z alkoholizmem, podczas gdy współuzależnienie dotyczy bardziej ogólnych wzorców zachowań i myślenia w związkach z osobami uzależnionymi.
Osoba DDA może być dorosłym dzieckiem alkoholika niezależnie od swoich własnych wzorców zachowań, podczas gdy osoba współuzależniona wykazuje konkretne zachowania, takie jak nadmierne troszczenie się o osobę uzależnioną, utrzymywanie sekretów czy unikanie konfliktów.
Warto pamiętać, że zarówno DDA, jak i współuzależnienie mogą prowadzić do problemów emocjonalnych i psychologicznych. W obu przypadkach ważne jest poszukiwanie wsparcia terapeutycznego i psychologicznego, aby zrozumieć i rozwiązać te trudności oraz rozwijać zdrowe wzorce zachowań i myślenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.