Jak się pozbyć URAZY, którą wyindukował (psycho)terapeuta? Chcący czy chcący ale wyindukował. Psycho

3 odpowiedzi
Jak się pozbyć URAZY, którą wyindukował (psycho)terapeuta? Chcący czy chcący ale wyindukował. Psychoterapia zakończona, także on już nic nie poprawi.
Dzień dobry,
zarówno w relacji terapeutycznej jak i każdej innej poza gabinetem pierwszym krokiem mającym na celu wyzbycia się urazy jest ujawnienie jej oraz związanych z nią towarzyszących nam uczuć względem danej sytuacji oraz osoby, która je wyzwoliła. Podczas terapii ujawnienie takich emocji względem terapeuty (choć bywa to trudne) jest niezwykle istotne i wnosi bardzo dużo materiału do pracy. Po podzieleniu się swoim subiektywnym światem przeżyć wewnętrznych można wspólnie wraz z terapeutą zbadać dlaczego konkretna sytuacja czy stwierdzenie wywołało tak silną reakcję, być może intencja terapeuty była różna od interpretacji pacjenta lub wzbudzona uraza nie była reakcją na wprost wypowiedziane słowa terapeuty lecz w sposób nieświadomy przywołała wspomnienia o innych nieprzepracowanych urazach z przeszłości. Istnieje wiele możliwości jednak by się przekonać oraz "pozbyć urazy" należy o niej rozmawiać w możliwie otwarty sposób. Do "zakończonej psychoterapii" zawsze można powrócić i domknąć nurtujące kwestie lub wyjaśnić powstałe nieporozumienia co w konsekwencji może przynieść uczucie ulgi i sprawczości a co za tym idzie wyzbycie się urazy.

Pozdrawiam,
Jacek Jankowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić ten problem szerzej podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie
Jeśli poczułeś/łaś się, nie odpowiednio zaopiekowany/a podczas swojej poprzedniej terapii, to zrozumiałe, że mierzysz się z trudnymi emocjami. Może warto porozmawiać z kimś, kto może pomóc Ci to przetrawić i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, może to być inny terapeuta lub ktoś bliski. Ważne, żebyś nie czuł/a się sam/a w tej sytuacji. Twój dobrostan jest ważny, więc warto o niego zadbać. Jeśli masz ochotę, serdecznie zapraszam na spotkania Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, gdzie przyglądamy się wyzwaniom i celom, które klient wnosi do terapii. Jest to terapia krótkoterminowa i bardzo elastyczna w swoim podejściu i w twoim przypadku może skupia się właśnie na temacie urazy.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.