Jak skłonić osobę z chorobą afektywną dwubiegunową do odbycia terapii.....

2 odpowiedzi
Witam,
Jestem w związku ze swoim mężem od 40 lat.
Większość czasu stwarzał problemy z uwagi na swoje zachowanie maniakalno-depresyjne, co odbijało się negatywnych na kontaktaktach ze mną , synami i pozostałą rodziną.
W pewnym okresie "przebłysku" uzmysłowił sobie, że powinien zacząć leczenie. Nastąpiła pewna poprawa i zaczął normalnie funkcjonować w naszej małej społeczności.Niestety przestał się leczyć i jego stan się pogorszył. Do tego jeszcze ma manię zbieractwa i zamienił większość powierzchni naszego domu oraz jego otoczenie w śmietnik.Nie dość,że nie przyjmuje jakiejkolwiek sugestii o próbie leczenia z naszej strony, to jakiekolwiek prośby o ogarnięcie tego bałaganu, jaki stworzył i usunięcie zbędnych przedmiotów, kończy się karczemnymi awanturami.Dodam jeszcze, że nigdzie nie pracuje i nie stara się znaleźć pracy.
Wszystkie koszty prowadzenia domu ponoszę ja na spółkę z synem.
Nie mogąc znieść tej sytuacji, poszłam do poradni psychiatryczneji przedstawiłam lekarzowi cechy zachowania męża, ten jednak tylko oświadczył, że bez zgody męża nie jest w stanie podjąć leczenia.
Co w takim przypadku można zrobić, kiedy osoba nie przyjmuje do wiadomości o potrzebie leczenia jednocześnie całkowicie dewastując życie rodziny?
Wyjściem z sytuacji jest złożenie do sądu wniosku o przymusowe leczenie. Do wniosku konieczne jest dołączenie zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza psychiatry.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Sytuacja choroby psychicznej często boleśnie dotyka nie tylko osobę, która choruje ale także jej bliskich. Chcąc nieść pomoc osobie chorej trzeba jednak mieć na uwadze także dbałość o siebie, o swoje potrzeby i swój stan psychiczny. Warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego czy konsultacji dla rodzin co umożliwi wspólne zorientowanie się w sytuacji i wyborze sposobu postępowania.
System prawny reguluje sytuacje skrajne, w których osoba chora psychicznie odmawia koniecznego leczenia.
Leczenie osoby chorej psychicznie bez jej zgody może być przeprowadzone jedynie w wyjątkowych sytuacjach. W przypadkach, kiedy osoba chora bezpośrednio zagraża swojemu życiu lub zdrowi u życiu innych osób, należy wezwać pogotowie a nawet policję.
Jeśli bezpośrednie zagrożenie nie istnieje ale są inne istotne przesłanki wskazujące na konieczność leczenia, rodzina może wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o leczenie bez zgody. Do wniosku powinno być dołączone orzeczenie lekarza psychiatry a jeśli uzyskanie orzeczenia jest niemożliwe, należy to szczegółowo opisać we wniosku.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.