Jak skutecznie uśmierzyć ból po operacji?

3 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie jak skutecznie uśmierzać ból po operacji i co zrobić jak personel medyczny nie pomaga i nie uśmierza bólu?
Szanowny Pacjencie,
jestem nieco zdziwiony słowami, cytuję ,,personel medyczny nie pomaga i nie uśmierza bólu". Czy aby tak jest na prawdę? Czy to tylko przekonanie, zbudowane na podstawie czyichś opinii, czy istotnie coś co było osobistym doświadczeniem?
Do rzeczy. Ból związany z zabiegiem operacyjnym należy rozważyć w dwóch okresach. Po pierwsze tuż po operacji, i wtedy anestezjolog (lekarz znieczulający podczas zabiegu, czyli osoba która czuwa przez czas operacji nad bezpieczeństwem znieczulonego) zleca jaki analgetyk, w jakiej dawce i jak często powinien być podawany pacjentowi. Zatem w tym okresie trudno o jakąś ,,samowolną analgezję", ponieważ generalnie podczas pobytu na oddziale nikt ,poza lekarzem prowadzącym chorego, nie powinien dodawać żadnych leków bez uzgodnienia z nim. Nie praktykuje się ,,donoszenia" leków spoza szpitala i podawania choremu. Natomiast później można rozważać drugi okres, kiedy pacjent opuszcza mury szpitala. Wtedy również powinien być zaopatrzony w receptę na wskazane w konkretnej sytuacji leki przeciwbólowe. Jeżeli rzeczywiście, w co trochę nie wierzę, ale ...... Należy porozmawiać, może nawet przed terminem operacji z lekarzem anestezjologiem, który będzie znieczulał. W wielu szpitalach jest tak, że planowe operacje - a z charakteru listu wynika, że zapowiada się coś takiego - zabezpiecza na oddziale np. ortopedii ten sam lekarz przez kilka miesięcy. Należy z nim porozmawiać przez zabiegiem. Anestezjolog to lekarz, który dba o pacjenta przed zabiegiem, w trakcie i w okresie pooperacyjnym. Dlatego proponuję, zamiast anonimowego ,,personelu medycznego" rozmawiać ze specjalistą leczącym ból.
Życzę bezbolesnej przygody na sali operacyjnej
Andrzej Żytkowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jest na to wiele sposobów w zależności od przeprowadzonej operacji. Można podawać leki systemowo lub stosować ciągłe znieczulenie przewodowe lub regionalne. Leczenie bólu pooperacyjnego powinno być zaplanowane i zaordynowane przez lekarza w karcie zleceń, którą realizują pielęgniarki.
Leki przeciwbólowe po operacji z reguły zleca lekarz anestezjolog, który prowadził znieczulenie, ale w niektórych szpitalach zlecają lekarze zabiegowcy (chirurdzy, ortopedzi itd). W naszym szpitalu obligatoryjnie podaje się w pierwszych dwóch dobach leki silne przeciwbólowe z różnych grup w zależności od rodzaju wykonanej operacji. Nie powinno mieć miejsca takie zachowanie personelu medycznego, gdzie nie bierze się pod uwagę bólu pooperacyjnego.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.