Jak stać się osobą silną psychicznie?

4 odpowiedzi
Naprawdę nie wiem już, co mam robić. Praktycznie każdego dnia płaczę, załamuję się, izoluję od innych. Wiem, że mój stan psychiczny jest słaby. Chciałabym, więc to jak najszybciej zmienić, ponieważ czuję się dosłownie jak emocjonalny wrak„. Zazdroszczę osobom, które mają silną psychikę. Sama, więc szukam porady: co powinnam zrobić, żeby stać się osobą stabilną?
Na początku zapytałabym, co to znaczy "silna/słaba psychika", czy chodzi o odporność na pewne zdarzenia czy wytrzymałość w obliczu pojawiających się sytuacji. Czasami siła kojarzy się z pewnymi umiejętnościami jak kontrola emocji, konstruktywne radzenie sobie ze stresem, asertywne reagowanie na krytykę czy konflikt. W potocznym rozumieniu ludzie "silnie psychiczni" to tacy, którzy nie doznają szkód w obliczu trudności i tzw. wydarzeń granicznych jak wypadek, śmierć, kataklizm. Możemy też mówić o tzw. silnym ego czyli takim aspekcie osobowości, który chroni przed zranieniami, zapewnia adekwatne poczucie własnej wartości i swoistą dojrzałość myślenia, odczuwania i reagowania.
Jak takie coś nabyć?
Na pewno właściwy sposób wychowania dziecka stanowi budulec i fundament silnej osobowości. Czasami rodzimy się z taką siłą lub po prostu z mniejszą wrażliwością na pewne sprawy. Psychikę można rozwijać na wiele sposobów, w zależności, który element tej siły szwankuje. Można ćwiczyć na treningach rozwojowych oraz interpersonalnych uodparniające kompetencje (asertywność, pewność siebie, radzenie sobie ze stresemi i emocjami), można podjąć się leczenia (psychoterapia) tych obszarów, które stoją na przeszkodzie tej siły lub nie pozwalają się jej ujawnić. Można też pracować nad sobą rozwojowo (coaching) kładąc nacisk na wydobywanie zasobów i wzmacnianie pożadanych cech, umiejętności.

Pozdrawiam
Dominika Borowska-Stasica

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jakie rzeczy w sobie naprawdę cenisz, uważasz za wartościowe, nigdy nie chciałabyś ich zmienić, bo wówczas przestałabyś czuć się sobą?
Dzień dobry,
Widzę, że jest Pani w ciężkiej sytuacji i zastania się co powinna zrobić aby poczuć się lepiej. Wskazanym działaniem byłby kontakt ze specjalistą psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą. Podczas takiego spotkania specjalista jest w stanie przyjrzeć się bliżej Pani aktualnej sytuacji i zapewnić odpowiedni wsparcie. Bez bardziej szczegółowych wiadomości ciężko jest polecić co takiego mogłaby Pani zrobić by odzyskać stabilność w swoim życiu. Gdyby miała Pani więcej pytań z chęcią spotkałbym się z Panią w celu omówienia dalszych działań.
Kiedy złe samopoczucie przedłuża się, a zmęczenie tym stanem narasta, nie należy tego bagatelizować.Proponuję udać się do specjalisty, psychoterapeuty, który stwierdzi czy występujące objawy składają się na syndrom depresji i albo zaproponuje pomoc albo skieruje do lekarza.

Eksperci

Aleksandra Krupska

Aleksandra Krupska

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.