Jak walczyć ze stresem przed wystąpieniami publicznymi?

12 odpowiedzi
Dzień dobry,
bardzo stresują mnie wystąpienia publiczne. Odczuwam niepokój, miewam bóle brzucha na długo przed terminem prezentacji. Czy jest to coś, co da się po prostu wyćwiczyć zmuszając się do sytuacji, czy należałoby też popracować nad takimi obszarami jak niskie poczucie własnej wartości, niepewność siebie, itd.
Z góry dziękuję za odpowiedz :)
Dzień dobry.
Wystąpienia publiczne, czyli prezentowanie siebie, swojej wiedzy, kompetencji, przekonań przed innymi ludźmi, dając im niejako okazję (możliwość) do oceny ww. cech, zjawisk, zawsze wiąże się z aktualnymi potrzebami prezentera, jego samooceną (oraz zjawiskiem internalizacji i eksternalizacji), samoświadomością oraz kontekstem sytuacyjnym (miejsce wystąpienia, waga wystąpienia, nasza ocena jakości publiczności, naszym stanem zdrowia somatycznego i psychicznego, wydarzenia poprzedzające oraz zapowiedziane następujące po wystąpieniu).
Lęk przed wystąpieniami publicznymi wiąże się z lękiem społecznym (a co za tym idzie również z przekonaniami na temat innych ludzi, świata). Praca nad nim polega zazwyczaj na pracy w obszarach związanych z samooceną i interpretacją rzeczywistości, otoczenia, innych ludzi oraz opanowaniem objawów stresu i sztuki komunikacji, prezentacji.
Lęk przed wystąpieniami publicznymi jest jak najbardziej do opanowania, przezwyciężenia, a publiczne prezentacje - do polubienia. Serdecznie zapraszam do konsultacji osobistych. :)
Pozdrawiam serdecznie,
Anna Nieznańska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Lęk lub obawa przed ekspozycją społeczną może mieć różne podłoża. Od całkowicie naturalnej reakcji mało doświadczonej (nieprzygotowanej) osoby postawionej w zbyt wymagającej roli, aż do zaburzenia wymagającego leczenia.
W przedstawionej sytuacji niezbędna jest konkretna diagnoza.
W przypadku zaburzenia - należy je leczyć. Jeżeli jednak przyczyną jest brak doświadczenia w prowadzeniu wystąpień sugeruję skorzystać z usług specjalistów - psychologów, najlepiej trenerów społecznych, specjalizujących się w szkoleniu w zakresie wystąpień publicznych. Polecam wybrać się na szkolenie, na którym specjaliści uczą technik i metod prezentacji, wypracowują automatyczne reakcje w trudnych sytuacjach (np. w razie wystąpienia lęku, w przypadku braku odpowiedzi na trudne pytanie) i ćwiczą z uczestnikami wystąpienia w dużej grupie. Wystąpienia uczestników są często nagrywane i wspólnie omawiane. Dobrze przeprowadzone szkolenie może przynieść bardzo dobre rezultaty.
Proszę spróbować zastosować podstawowe techniki relaksacyjne, oparte na oddechu czy wizualizacji (oddechy przeponą, trening Schultza, trening Jacobsona). Jeśli to nie pomoże, może Pan/Pani pomyśleć o bardziej złożonej pracy nad sobą. Pozdrawiam.
Dzień dobry, lęk przed wystąpieniami publicznymi jest często spotykany. Stopniowe oswajanie się z takimi sytuacjami jest dobrą metodą. Psycholog może pomóc Panu/i lepiej zrozumieć, co konkretnie Pana/Panią niepokoi oraz dobrać metody postępowania, żeby osłabić lęk. Proszę zwrócić się do specjalisty prowadzącego terapię krótkoterminową w nurcie poznawczo-behawioralnym. To podejście skutecznie pomaga wielu osobom. Pozdrawiam serdecznie. Katarzyna Zalewska
Witam serdecznie!
Stres przed wystąpieniami publicznymi to dość częsta przypadłość, która utrudnia nam swobodne przekazywanie treści. Jeśli czekamy na takie wystąpienie, dobrze jest abyśmy się do niego dobrze przygotowali. Im częściej występujemy publicznie, tym lepiej sobie z tym radzimy. Na rynku istnieje wiele poradników, które opisują konkretne metody radzenia sobie z tzw. tremą. Oczywiście niskie poczucie własnej wartości może również przyczynić się to trudności w tym zakresie. Pracy nad sobą nigdy za wiele :) Pozdrawiam serdecznie! Milena Wyszyńska
Dzień dobry,
Na początku chciałabym napisać, że wystąpienia publiczne generalnie dla większości ludzi są stresujące. To nad czym chce się pracować zależy od osoby, która się zgłasza, bo można ćwiczyć wystąpienia, co gdzieś redukuje trochę lęk, jako że zostaje on oswojony i poznany. Można też zajrzeć trochę głębiej w siebie, żeby sprawdzić czego się tak boję, co sobie o tym myślę, co w związku z tym przeżywam, skąd się to bierze...Odnoszę wrażenie, że pytanie jest po to by się upewnić w decyzji o konsultacji z psychologiem, do czego oczywiście zachęcam:) Pozdrawiam
Dzień dobry. Jeśli chodzi o lęk przed wystąpieniami publicznymi, to są przynajmniej dwie możliwe formy pomocy: można zgłosić się do terapeuty poznawczo-behawioralnego, który skupi się na rozwiązaniu tego konkretnego problemu, albo do terapeuty psychodynamicznego, który pomoże uporać się z niskim poczuciem własnej wartości i brakiem pewności siebie, mającym często źródło nawet w odległej przeszłości. Pozdrawiam, Natalia Słowik
Witam serdecznie, chętnie pomogę, mam w tym temacie duże doświadczenie. Pracuję on-line. Zapraszam. Pozdrawiam
Maria Imbierowicz
Dzień dobry, ogólnie rzecz biorąc stres związany z wystąpieniami publicznymi jest sprawą powszechną, dotyczy wielu z nas:) problem zazwyczaj zaczyna się, gdy niepokój jest tak silny, że uniemożliwia działanie, zmusza do ucieczki, paraliżuje, itd. Niezależnie od tego, jak silne są doznania, da się nad nimi pracować. W myśl zasady praktyka czyni mistrza, tak samo w przypadku lęku, im częściej zderzamy się z trudnymi sytuacjami, tym bardziej jesteśmy do nich przyzwyczajeni i tym mniejsze wrażenie na nas robią. Ważne jednak, aby wymagania, jakie sobie stawiamy, były na miarę naszych możliwości - nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, jeśli nie jesteśmy przekonani, czy jesteśmy na to gotowi. Ponieważ nie wiem, z jak dużym problemem się zmagasz, trudno mi powiedzieć, jakiego rodzaju oddziaływania byłyby w tej chwili najbardziej skuteczne dla Ciebie. Wizyta u psychologa może pomóc w szerszym nakreśleniu problemu i dobraniu odpowiednich technik działania - mierzenia się ze stresem oraz wzmacniania pewności siebie w trudnych sytuacjach.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na spotkanie w naszym Centrum Słowo w Poznaniu:)
Dzień dobry,

sytuacje tzw. ekspozycji społecznej są dla większości z nas stresujące. Jedną z nich są wystąpienia publiczne, podczas których możemy za bardzo koncentrować się na objawach (czerwienienie się, drżenie głosu itp.), które nam towarzyszą i tym samym doprowadzamy do ich eskalacji. Za sukces w takich sytuacjach odpowiada wiele czynników, zapewne jedną z nich jest podejście do oceny zewnętrznej i wspomniane poczucie własnej wartości. Proponuję zerknąć na ofertę specjalistów, którzy proponują tego rodzaju treningi, gdzie można przetestować się w analogicznych, stresujących sytuacjach. Jeśli taki kurs nie będzie pomocny, wówczas proponuję rozważyć terapię indywidualną, która może doprowadzić do odpowiedzi skąd się wzięły "lęki" przed wystąpieniami publicznymi.

pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Witam, odpowiedź jest zawarta w pytaniu. Poza ćwiczeniem wystąpień, stopniowym oswajaniu się z sytuacjami stresowymi warto również zastanowić się nad przyczyną niepokoju. Porozmawiać o tym z psychologiem. Wraz ze wzrostem poczucia kompetencji, wzrośnie również pewność siebie. Nad oba obszarami było dobrze popracować. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Jeśli dobrze zrozumiałam - ma Pani już za sobą pewne doświadczenia z wystąpieniami. Czyli, że udało się Pani "zmusić" do wystąpienia ale stres i obawy pozostały. Jeśli czegoś chcemy ale trudno nam jest przezwyciężyć lęk przed tym, to najczęściej jest to dobry moment na wizytę u psychologa i przyjrzenie się sytuacji i znalezienie takiej formy postępowania, żeby wystąpienia nie były związane ze "zmuszaniem się". Oczywiście są osoby, którym wystarczy po prostu wielokrotne przećwiczenie występowania, ale zdarza się, że problem leży głębiej - jak się Pani słusznie domyśliła. Wtedy doradzam wizytę u psychologa.
Życzę powodzenia,
Maria Poznańska

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Krystyna de Walden-Gałuszko

Krystyna de Walden-Gałuszko

Psychiatra, Lekarz medycyny paliatywnej

Gdańsk

umów wizytę
Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: stres
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.