Jak wpływa na dziecko komunikat od rodzica: "Nie płacz", gdy faktycznie dzieje mu się krzywda?

3 odpowiedzi
Jak wpływa na dziecko komunikat od rodzica: "Nie płacz", gdy faktycznie dzieje mu się krzywda?
Dzień dobry. Płacz jest naturalną formą wyrażania emocji, oczyszczania organizmu, a także, zwłaszcza u małego dziecka, informowania że coś jest nie tak. Komunikat "nie płacz" sprawia, że dziecko może zacząć czuć, że robi coś złego, uczy się tłumić w sobie emocje, uczucia i trudne doświadczenia. te niewyrażone emocje jednak nie znikają i mogą powodować problemy emocjonalne w przyszłości. Poczucie, że robi coś złego, może negatywnie wpływać na jego poczucie własnej wartości. Ponadto może to tworzyć barierę między rodzicem a dzieckiem, gdyż dziecko zaczyna czuć, że nie może w pełni być sobą przy rodzicu, więc nie otwiera się do końca, trudno w takiej sytuacji budować więź i zaufanie. Będąc rodzicem, warto zastanowić się, dlaczego w ten sposób reagujemy, co nam przeszkadza w płaczu dziecka. Czy fakt, że inni na nas patrzą i oceniają krytycznie? Czy to, że sami byliśmy tak blokowani w dzieciństwie? Czy może przyzwyczajenie? Jednak także i dorosły potrzebuje przestrzeń aby móc wyrazić wszystkie swoje emocje i uczucia. Dlatego spróbujmy też sobie na to pozwolić, wtedy łatwiej będzie zaakceptować płacz dziecka. Dziecko potrzebuje wtedy kontaktu, przytulenia, i empatii, dostrzeżenia i próby zrozumienia tego co się z nim dzieje (np. "widzę że płaczesz, coś cię bardzo boli?" albo "przestraszyłeś się, widzę że to naprawdę musiało być straszne"). To jest wsparcie którego potrzebuje.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pytaniem o skutki komunikatu "nie płacz" poruszacie Państwo bardzo ważny i szeroki problem. Oczywiście intencją rodzica, wypowiadającego takie słowa jest zwykle dobro dziecka np by przestał się martwić, smucić czy bać itp.Niestety efekt tych słów jest zwykle odwrotny do zamierzonego.Płacz jest naturalną reakcją człowieka na smutek, żal, strach, złość. Płacząc dziecko reaguje więc w sposób naturalny i spontaniczny. Jednak kamunikat nie płacz, wyrażony przez osobę ważną dla dziecka, np. przez rodzica, wprowadza do świadomości malca rozbieżność między tym co naturalne,a tym co akceptuje rodzic. Dla dziecka zwrot "nie płacz" oznacza, że robi coś czego nie akceptuje dorosły. Komunikat ten powtarzany wielokrotnie uczy, by nie odczuwać smutku czy strachu. Tego typu komunikatów jest więcej np. " nie krzycz na.....", "nie tup", "co się tak śmiejesz" czy kpina rodzaju "zakochana para...".Są to reakcje dorosłych na złość, radość zakochanie Moim zdaniem są to komunikaty uczące dzieci odgradzania się od własnych uczuć. Jest to rodzaj wychowywania dzieci w stylu NIE CZUJ i NIE OKAZUJ uczuć. W efekcie w dorosłym życiu wielu z nas nie potrafi skontaktować się z tym co czuje i nie umie poradzić sobie z przeżywaniem uczuć. Oczywiści mam świadomość, że tą odpowiedzą wskazuję jedynie na czubek przysłowiowej góry lodowe,j bo jak pomóc dziecku w przeżywaniu uczuć skoro nas nikt tego nie uczył? Jak nauczuć dziecko radzenia sobie z emocjami by pozostało spontaniczne a jednocześnie nie raniło innych? Ale jeżeli tego typu pytania pojawiają się w Państwa refleksjach to zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą i poszukania odpowiedzi w trakcie sesji z terapeutą lub warsztatów.
Dzień dobry! Kiedy przeczytałam komunikat ,,nie płacz", od razu poczułam smutek, bo dziecko słyszy wtedy ,,nie masz prawa tak czuć", ,,twoje uczucia są dla mnie nieważne", ,,okazywanie emocji jest czymś złym". Dziecko może poczuć się zwyczajnie odrzucone i odebrać niewłaściwą naukę o świecie własnych emocji. Warto skorzystać z szerokiej oferty warsztatów dla rodziców. Powodzenia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.