Jak wybaczyć sobie z partnerem toksyczne zachowania? Ja mam 26 lat i problem z nerwami. W nerwach ob

7 odpowiedzi
Jak wybaczyć sobie z partnerem toksyczne zachowania? Ja mam 26 lat i problem z nerwami. W nerwach obrażam i wyzywam swojego partnera zamiast zakomunikować mu co się dzieje i o co mam żal. Niestety z czasem on zaczął również odpowiadać agresją co nawarstwiło u nas konflikt. Kochamy się jednak jesteśmy z ciężkich domów, jednak boję się, że żal do siebie może już nigdy nie minąć. Lepiej zakończyć relacje i wejść w nową po przepracowaniu swoich złych zachowań czy jest możliwe naprawienie tego co się zepsuło?
Zarówno Pani, jak i Pani partner, macie świadomość swoich trudnych emocji oraz ich wpływu na relację, co już jest ważnym krokiem w stronę zmiany. W sytuacji, gdzie złość i agresja stały się dominującymi reakcjami, warto zastanowić się nad pracą nad komunikacją oraz nad tym, jak można wybaczyć sobie nawzajem te toksyczne zachowania.
Naprawienie relacji jest możliwe, ale wymaga zaangażowania obu stron oraz otwartości na zmiany. Kluczowe może być zrozumienie, skąd biorą się te reakcje i jak można je kontrolować.

Jeżeli darzycie się oboje uczuciem warto postarać się przepracować Wasze osobiste i wspólne problemy razem. Rozstanie nie jest rozwiązaniem. Partner w procesie terapeutycznym może okazać się niezbędnym wsparciem dla Pani.
Proszę jak najwięcej rozmawiać o swoich uczuciach, obawach, bez osądzania i wyrzutów. Na pewno warto, żebyście skorzystali również ze wsparcia specjalisty, czy to w parze czy indywidualnie.
Pozdrawiam serdeczenie! Paweł Wencki Eunoia
Dziękuję za to, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem – to odważne i ważne, by rozmawiać o takich trudnych sytuacjach. Widać, że bardzo zależy Ci na związku i chcesz zrozumieć, co można zrobić, by go naprawić. Przyznanie się do problemu to pierwszy, bardzo ważny krok.
Odpowiadając na Twoje pytanie, naprawa relacji jest możliwa, jeśli obie strony są gotowe do pracy nad swoimi zachowaniami, emocjami i sposobem komunikacji. Praca nad związkiem to często długotrwały proces, który wymaga zaangażowania, empatii i czasem pomocy z zewnątrz, jak np. terapia par. Zastanów się nad kilkoma kwestiami:
Jakie emocje są dla Ciebie najtrudniejsze do opanowania, gdy dochodzi do konfliktu? Czy są to frustracja, poczucie niesprawiedliwości, złość?
Jakie kroki Ty i Twój partner bylibyście gotowi podjąć, by pracować nad zmianą swoich reakcji?
Toksyczne wzorce w relacji, zwłaszcza te związane z agresją słowną, mogą być bardzo trudne do przełamania, ale są sposoby na to, by zmieniać te schematy. Terapia indywidualna może pomóc Ci w pracy nad swoimi reakcjami i nauczyć technik regulacji emocji. Terapia dla par z kolei może pomóc Wam zrozumieć, skąd wynikają te wzorce, i wypracować zdrowe sposoby komunikacji.
Czy rozważaliście już terapię jako pary lub indywidualnie? Wiele osób z domów o trudnej przeszłości nosi w sobie nieuświadomione schematy reakcji, które można zrozumieć i przepracować.
Witam. Pisze Pani o bardzo istotnej rzeczy: świadomości swoich błędów. To podstawa do zmiany. Co do kolejnych kroków, ma Pani na to czas. Proszę zmieniać to co możliwe a później może Pani podejmować znaczące decyzje. Terapia lub wsparcie psychologiczne jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Ważne jest, aby najpierw zrozumieć, że toksyczne zachowania, takie jak obrażanie czy agresja, mogą prowadzić do dalszych problemów w relacji. Wybaczenie sobie i partnerowi wymaga refleksji, szczerej komunikacji oraz chęci do zmiany. Zamiast kończyć związek, warto rozważyć wspólną terapię, która pomoże wam zrozumieć korzenie waszych zachowań i nauczyć się konstruktywnej komunikacji. Praca nad sobą i relacją może przynieść pozytywne efekty, ale wymaga czasu i zaangażowania obu stron. Pozdrawiam
To, co opisujesz, jest trudnym i bolesnym doświadczeniem, ale fakt, że potrafisz to dostrzec i wyrażasz chęć zmian, świadczy o dużej dojrzałości. Zastanawianie się nad tym, czy lepiej zakończyć relację, czy ją naprawić, to pytanie, na które nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, ale istnieje kilka kluczowych elementów, które mogą pomóc ci podjąć decyzję.
1. Świadomość toksycznych zachowań

Pierwszy krok już za tobą — zauważyłaś, że agresywne zachowania (z twojej strony i strony partnera) są problemem. Świadomość jest kluczowa, bo bez niej trudno pracować nad zmianą. Często, gdy ludzie mają trudne doświadczenia z dzieciństwa, wzorce zachowań, które wynieśli z domu, mogą wpływać na dorosłe relacje, zwłaszcza te najbardziej intymne.
2. Rozpoznanie przyczyn

Twój problem z nerwami i trudności w komunikacji mogą wynikać z głębokich, często nieuświadomionych emocji. Agresja i obrażanie partnera mogą być reakcją na zranienie, lęk przed odrzuceniem, poczucie braku kontroli lub inne niezaspokojone potrzeby emocjonalne. Rozważ, jakie są głębsze przyczyny tych reakcji i jak one mogły się ukształtować w twoim życiu.
3. Praca nad sobą

Praca nad sobą jest kluczowa niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pozostać w tej relacji, czy też nie. Rozwój emocjonalny, nauka zdrowej komunikacji oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami są niezbędne. Możesz rozważyć terapię indywidualną, która pomoże ci przepracować twoje zachowania i ich źródła.
4. Możliwość naprawienia relacji

Naprawienie relacji wymaga zaangażowania obu stron. Ty i twój partner musicie być gotowi do pracy nad sobą oraz relacją. Ważne jest, abyście nauczyli się, jak zdrowo komunikować swoje emocje i potrzeby bez wzajemnego ranienia. W takich przypadkach terapia par może okazać się niezwykle pomocna, ponieważ oferuje bezpieczną przestrzeń do nauki nowych wzorców komunikacji oraz rozładowywania konfliktów.

Jednak kluczowe pytanie brzmi: czy oboje macie gotowość do zmiany? Czy jesteście w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje zachowania, zrozumieć, co je napędza, i włożyć wysiłek w zmianę?
5. Czy lepiej zakończyć relację?

Zakończenie relacji może być opcją, jeśli oboje uznacie, że mimo prób nie jesteście w stanie wyjść z toksycznych wzorców, a wasze uczucia uległy zniszczeniu. Czasem, mimo miłości, dynamika relacji staje się zbyt destrukcyjna, by dało się ją naprawić, a rozstanie daje szansę na zbudowanie zdrowszych związków w przyszłości.
6. Przebaczenie sobie

Przebaczenie zarówno sobie, jak i partnerowi, jest nieodzownym elementem naprawy relacji, ale i własnego dobrostanu. To proces, który wymaga czasu i wglądu w siebie. Zrozumienie, że każdy człowiek popełnia błędy, a te błędy są okazją do nauki, jest kluczowe. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia o ranach, ale pozwala uwolnić się od gniewu i żalu, co daje przestrzeń na dalszy rozwój — niezależnie od tego, czy w tej relacji, czy w nowej.
Co możesz zrobić teraz:

Rozpocznij pracę nad sobą — terapia, medytacja, ćwiczenia relaksacyjne, cokolwiek pomoże ci radzić sobie z emocjami.
Porozmawiaj z partnerem — sprawdź, czy on również widzi problem i czy jest gotów pracować nad zmianą.
Jeśli czujecie, że potrzebujecie pomocy, rozważcie terapię dla par.
Daj sobie i jemu czas — to, co zostało naruszone, nie naprawi się w jeden dzień. Cierpliwość i zaangażowanie są kluczowe.

Nie musisz od razu podejmować decyzji o zakończeniu związku. Możecie razem podjąć próbę pracy nad sobą i relacją, a jeśli okaże się, że mimo wszystko nie uda się tego naprawić, zawsze możecie podjąć decyzję o rozstaniu z poczuciem, że zrobiliście, co w waszej mocy.
Dzień dobry,
trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, czy da się przepracować istniejące już zranienia. To zależy od tego, co między Państwem zaszło w nerwowych sytuacjach i tego, ile jesteście w stanie sobie wzajemnie wybaczyć. Z pewnością jednak, rozpoczęcie nowych związków z nieprzerobionymi konsekwencjami wychowania w trudnych domach, mogą powodować powtórki z obecnej relacji. Nie mamy wpływu na to, jak układa się w rodzinach, w których przychodzimy na świat i dorastamy. Często rodzice starają się najlepiej, jak potrafią, ale sami doznali zranień, z którymi nie potrafili sobie poradzić lub brakuje im siły, aby zadbać o wszystkie potrzeby dziecka, na przykład emocjonalne, bo trzeba walczyć o byt. Mamy jednak wpływ na to, co zrobimy w dorosłym życiu z konsekwencjami tego, że przyszło nam dorastać w takiej, a nie innej rodzinie. Obojgu Państwu zalecałabym psychoterapię indywidualną. Po jakimś czasie pewnie pomocna będzie też terapia par. Jeśli problemy związane są z trudnymi doświadczeniami z domów rodzinnych, skuteczna może okazać się terapia schematów lub systemowa.
Pozdrawiam serdecznie i życzę, aby sprawy potoczyły się jak najlepiej dla obojga Was.