Jak wyleczyć ból stawu skroniowo-żuchwowego?

5 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Od około 7 miesięcy walczę z bólem prawej strony twarzy (zębów, głowy, tak jakby mięśni gardła oraz ucha). Na początku myślałam, że to od zęba. Jednak po wyleczeniu wszystkich zębów ból nie ustawał, a po każdej wizycie u dentysty ból się nasilał. Są dni kiedy boli bardzo i czuję stan zapalny, bolą wtedy wszystkie zęby, i jest uczucie jakby były miękkie. Nie wiem jak to określić. Miałam robiony pantomogram na którym wyszło, że mam bardzo uszkodzony staw. Ponadto mam wadę zgryzu i cofnięta szczękę. Dostałam nakładkę relaksacyjną, którą nosze od miesiąca. Ból jak był tak jest, czasami czuję napięcie wszystkich mięśni twarzy i boli mnie wtedy cała głowa. Mam wrażenie, że podczas jedzenia sama robię coś co powoduje stan zapalny. Jak otwieram buzie to po prawej stronie przy zamknięciu, czuję tak jakby coś się o coś ocierało i przeskakiwało, ale nie jest to bolesne. Stomatolog stwierdził u mnie wiotkość stawów (czekam na badania genetyczne aby stwierdzić podłoże tej choroby). Ewidentnie czuje, że to jest coś z tym stawem, ale bardziej bolą mnie mięśnie jak zauważył stomatolog boli mnie często mięsięń skrzydłowy boczny a nie sam staw. Ból jest naprawdę męczący i już za bardzo nie wiem co robić.
Witam,

Proszę rozważyć konsultację u ortodonty. Może przyczyną jest nieprawidłowy zgryz- w takiej sytuacji sama szyna nie pomoże, trzeba podjąć leczenie ortodontyczne aby znienić ustawienie zębów, co z kolei pozwoli na zmianę przestrzennego położenia żuchwy, jesli jest niewłaściwe.
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mam parę pytań odnośnie np. typu zdjęcia rtg wg Schillera stawu lewego i prawego przy ustach zamkniętych i otwartych. Dodatkowo muszę wiedzieć, czy szynę relaksacyjną wykonano w tzw. zgryzie konstrukcyjnym. Ta choroba to tzw. zespół Costena. Uszkodzony staw może być po drugiej stronie niż objawy bólowe. Trzeba nauczyć ćwiczeń relaksacyjnych zapobiegających nawykowym zwichnięciom stawów oraz zwiększenia tonusu mięśni przywodzących żuchwę. Nawykowe zwichnięcia, które może sama wywoływać kilkanaście, bądź więcej razy dziennie rozciągają więzadła przywodzące żuchwę. Na pewno doszło już do uszkodzeń powierzchni stawowych. Ból jest olbrzymi i skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Uszkodzone pow. stawowe w stawie skroniowo-żuchwowym to zmiany nieodwracalne. Jednak można zapobiec dalszej destrukcji i poprawić komfort życia. Jeśli jest Pani zainteresowana, mogę zrobić konsultację telefoniczną, aby się czegoś więcej dowiedzieć o dotychczasowych działaniach lekarzy i jej współpracy, która jest konieczna. Pozdrawiam serdecznie, Joanna Ziółkowska.
Witam,
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytania bez przeprowadzenia badania i diagnostyki. Pani opis to zdecydowanie za mało. Przyczyn dolegliwości, które Pani opisała może być wiele.
Sebastian Jędraszczyk
Polecam kontakt ze specjalistycznym gabinetem zajmującym się przypadłościami związanymi ze stawem skroniowo-żuchowowym. Gabinet mieści się w Turce pod Lublinem prowadzony jest przez pana dr Andrzeja Bożyka i pana dr Marcina Bergera.
W leczeniu farmakologicznym dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego często stosuje się:
•leki przeciwpadaczkowe ( niektóre, ściśle określone, o działaniu przeciwbólowym,i co bardzo ważne w odpowiednich dawkach)
•leki przeciwdepresyjne ( ściśle określone, o działaniu przeciwbólowym, i co bardzo ważne w odpowiednich dawkach).

Eksperci

Jacek Bednarski

Jacek Bednarski

Stomatolog

Katowice

Magdalena Nagórko

Magdalena Nagórko

Stomatolog

Gdynia

Sylwia Orzechowska

Sylwia Orzechowska

Stomatolog

Warszawa

Aldona Wójcik

Aldona Wójcik

Stomatolog

Warszawa

Agata Betlej

Agata Betlej

Ortodonta, Stomatolog

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 24 pytań dotyczących usługi: ból stawu skroniowo-żuchwowego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.