Jak wyleczyć dyskopatie lędźwiową?

3 odpowiedzi
Witam.Około 3 lat temu doznałem urazu kręgosłupa lędźwiowego na siłowni,wykonywałem przysiady na suwnicy i dobrałem zbyt duże obciążenie.Od tej pory codziennie towarzyszy mi umiarkowany ból w tamtych okolicach,obecnie promieniuje on aż do stóp,nasila się przy pochylaniu a także gdy stoję lub siedzę długo w jednym miejscu,odczuwam go cały czas niezależnie od przyjmowanej pozycji ulgę przynosi jedynie trójzgięcie w stawach biodrowych i kolanowych wtedy ból prawie że znika.Dosyć rzadko ale jednak miewam uczucie kłócia,czasami odczuwam krótkotrwałe skurcze mięśni w rożnych częściach ciała.Zdarza się sporadycznie,że stojąc na dwóch nogach i przenosząc,większa część ciężaru ciała na jedną z nich,noga(ta bardziej obciążona) mimowolnie ugina mi się w kolanie.
Mam kilka wizyt u neurologa i ortopedy za sobą.Neurolog po zleceniu TK kręgosłupa stwierdził dyskopatie lędźwiową,przepisał następujące leki(łącznie) :Nabuton VP,Melobax,Poltram Combo,Karbagen,Biofenac,Gabapentin Teva.Nie odczułem po żadnym z nich jakiejś znacznej poprawy,ale muszę się przyznać ,że szybko z nich rezygnowałem ze względu na brak rezultatów i zażywałem je dosyć nieregularnie.Poza tym leki te zwalczają objawy a nie przyczynę bólu ,czy może się mylę?Oprócz leków lekarz zalecił możliwie "oszczędzać kręgosłup" ,starać się nie schylać,podnosić rzeczy na ugietych kolanach itd. dużo chodzić i pływać.W miarę możliwości stosowałem się do tego,na basen ostatnio chodzę systematycznie,niestety nie odczułem zauważalnej poprawy.Chodziłem też na rehabilitacje 2x po 10 zabiegów ultradźwięki,laser i ćwiczenia jednak to też na niewiele się zdało.Ogólnie czuję się jeszcze gorzej na tą chwilę niż zaraz po urazie.Co mógłbym jeszcze zrobić,czego spróbować,aby skutecznie leczyć to schorzenie?
Poniżej podaje wynik z TK kregosłupa z przed ponad roku

Wysokość trzonów kregów zachowana
Na poziomie l5/S1: węższa przestrzeń miedzytrzonowa, zaostrzenia krawedzi trzonów oraz tylno-pośrodkowe uwypuklenie krążka na ok. 3-3,5mm z przyleganiem do lewego korzenia S1
Powierzchnia przekroju kanału kręgowego jest w normie na badanych poziomach
Witam, w przewlekłych dolegliwościach bólowych kręgosłupa podstawą jest kinezyterapia, leki przeciwbólowe i fizykoterapię stosuje się tylko w zaostrzeniach. Przed rehabilitacją można jeszcze rozważyć wykonanie badania czynnościowego RTG odc LS w celu ewentualnie zobrazowania niestabilności. Należy również pamiętać, że są różne techniki kinezyterapii, jeżeli jedna nie pomada to trzeba próbować innej. W razie nasilenia dolegliwości a szczególnie poczucia osłabienia kończyn lub zaburzeń zwieraczy np. nietrzymania moczu należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Wymaga też systematyczności.
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
Szanowny Panie, badanie TK kanału kręgowego wykazało bardzo niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Wskazane badanie rezonansu magnetycznego, które może coś więcej wyjaśnić i oczywiście konsultacja neurologiczna po wykonaniu tego badania. Co do leczenia to bez zbadania chorego nic nie mogę doradzić. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.