Jak wyleczyć przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa?

6 odpowiedzi
Przed 18 latami leczyłam się długo na zapalenie ścięgna Achillesa lewej nogi ( blokady, unieruchomienia, rehabilitacja), w końcu dr Mirosław Wittmann z Wojewodzkiego Szpitala Zespolonego Gdańsku zaaplikował mi odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, po których do tej pory nie odczuwałam dolegliwości. Od prawie dwóch lat powrócił ból ścięgna, pięta i okolice pod kostką są ciągle opuchnięte, szczególnie po południu, ból przy chodzeniu, obecnie problem z butami z pełną piętą. Lekarz chirurg ortopeda stwierdził przewlekle zapalenie ścięgna Achillesa. Jestem po kilku seriach zabiegów fizykoterapii (laser, terapuls, UD, krioterapia). W ostateczności biorę leki p/zapalne i p/bólowe (DORETA).USG ścięgna Achillesa wykazało: " Ścięgno Achillesa o zachowanej ciągłości, niepogrubiałe, o wyraźnie obniżonej echogenności w porównaniu ze stroną przeciwną. Nie ma cech płynu pod omięsną." Proszę o poradę jakie działania jeszcze podjąć, aby się pozbyć bólu i opuchlizny.
do rozważenie zabieg z użyciem PRP, fizjoterapia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z opisu wynika że może być to częściowe uszkodzenie ścięgna Achillesa . Początkowo można rozważyć unieruchomienie w bucie typu Walker . następnie ćwiczenia wzmacniające ekscentryczne , koniecznie też ocenić budowę i układ stóp . Leki NLPZ raczej nie pomogą w wyleczeniu Pozdrawiam
Dobry Wieczór,
Możliwe, że prawidłowe leczenie rehabilitacyjne da pożądane efekty, można również rozważyć zastosowanie PRP.
Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
W leczeniu tendinopatii czy entezopatii (potocznie zwanych zapaleniami) podstawowe znaczenie ma odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Muszą one obejmować łydkę oraz wszechstronnie usprawniać kończynę i obręcz biodrową. Fizykoterapia ma ograniczone zastosowanie. Jedynie fala uderzeniowa (ESWT) daje dobre wyniki. Oporne przypadki operujemy.
Po pierwsze - niewskazane są tzw.: blokady. Można rozważyć leczenie płytkopochodnymi czynnikami wzrostu.
fala uderzeniowa jest korzystna ewentualnie leczenie czynnikami wzrostu

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.