Jak zachowuje się osoba która doświadczyła przemocy w rodzinie?

2 odpowiedzi
Jak zachowuje się osoba która doświadczyła przemocy w rodzinie?
Dzień dobry. Problem przemocy w rodzinie jest złożony i trudno jest w pełni odpowiedzieć na pytanie jak zachowuje się osoba, która jej doświadczyła. Jest to kwestia indywidualnych cech i doświadczeń każdego człowieka. Jednak doświadczanie przemocy w rodzinie, jako sytuacja silnie urazowa dla psychiki człowieka, obok zagrożenia obrażeniami cielesnymi powoduje, że osoba odczuwa strach i zagrożenie, traci zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Niezaspokojenie tych podstawowych potrzeb i chroniczny stres zaburza funkcjonowanie osoby i powoduje różnorakie konsekwencje psychiczne, a ponadto może być przyczyną schorzeń psychosomatycznych. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa, aby zrozumieć jaki wpływ na Panią/Pana mogła mieć doświadczona przemoc.
Czasami mamy do czynienia z dezorganizacją zachowania, wyuczoną bezradnością, problemami w regulacji emocji, chwiejnością emocjonalną, lękiem, smutkiem, złością, wycofaniem, niską samooceną i poczuciem własnej wartości, wstydem i poczuciem winy. Brak poczucia bezpieczeństwa w bliskiej relacji może też rzutować na relacje z otoczeniem, mogą się pojawić trudności w kontaktach z innymi ludźmi. Zauważamy także problemy zdrowotne, jak np. bezsenność, zaburzenia jedzenia, symptomy chorób psychosomatycznych, a u dzieci słaby rozwój motoryczny i fizyczny, moczenie nocne. Ponadto dziecko, które jest świadkiem przemocy, lub samo jej doświadcza jest bardziej narażone na stworzenie przemocowej relacji w dorosłym związku z partnerem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Osoba, która doświadczyła przemocy w rodzinie, może wykazywać różne reakcje i zachowania, które zależą od wielu czynników, takich jak stopień przemocy, jej częstotliwość i czas trwania, wsparcie społeczne, a także indywidualne cechy osobowości. Ofiary przemocy mogą doświadczać problemów psychicznych takich jak bezsenność, koszmary senne, zaburzenia stresu pourazowego (PTSD) lub inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Mogą również wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierne unikanie sytuacji, które przypominają o przemocy, nadmierne picie alkoholu lub nadużywanie substancji, a także agresywne zachowania wobec innych. Każda sytuacja i każdy przypadek jest inny. Nie można zatem generalizować, ani wszystkich przypadków określać tak samo.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.