Jak zaradzić problemowi ze snem i pobudką? Witam. Jestem 18 letnim chłopakiem i mam problemy ze sne

3 odpowiedzi
Jak zaradzić problemowi ze snem i pobudką?
Witam. Jestem 18 letnim chłopakiem i mam problemy ze snem. Mianowicie od długiego czasu borykam się z bardzo długim snem (śpię nawet 12/13 godzin). Sprawa wygląda tak, że później nie mogę zasnąć w nocy, a jeśli już sie uda to żaden z budzikow nie potrafi mnie obudzić (w telefonie mam nastawione aż 10 budzików bym wstal rano do szkoły i żaden nie potrafi mnie obudzić) Budzic musi mnie druga osoba inaczej zaspie albo będę spal do 12-15 godziny.
Dla przykładu podam jak to jest. Prswdziwe fakty ;
W nocy nie śpię, zarywam nockę i ide do szkoły. Wracam ze szkoły i śpię do 23 godziny. Zarywam ponownie nockę i ide do szkoły i tak w kółko...
Nastał weekend;
W piątek po szkole poszedłem spać... Budząc sie po 23 (9 godzin snu)
I do soboty do godziny 15ej (16h bez snu) nie spalem... Zasnalem i obudziła mnie o 18:00 dziewczyna (3h snu) i dopiero zasnalem o 4 rano w niedzielę (czyli wczoraj) a budząc się o... 17:00... (13 godzin snu) dzisiaj? Piszę tu do Państwa o godzinie 00:33 a ja znów nie mogę zasnąć...
Dodam również, że jeżeli zasypiam w nocy to zaden budzik i telefon nie jest w stanie nawet mnie lekko rozbudzic... Po prostu... Wstaje i nie pamiętam by któryś z nich dzwonił. Po prostu nie słyszę... Liczę na odpowiedź. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
opisane objawy, jeśli nie cierpi Pan na żadną przewlekłą chorobę (w tym zaburzenia funkcji tarczycy, choroby metaboliczne, m.in. cukrzyca, nie ma Pan chorych nerek ani wątroby, a morfologia krwi nie wykazuje nic niepokojącego) ma Pan zaburzony rytm dobowy, który najłatwiej przywrócić na "zdrowe" tory poprzez deprywację snu. Oznacza to, że wstając dziś rano do szkoły ponownie położy się Pan do łóżka dopiero jutro wieczorem (w tym przypadku sugeruję godzinę 22:00 - 22:30). Przed położeniem się spać proszę nie korzystać z urządzeń z ekranem LCD (ok. 1,5h przed planowanym snem) - w tym z telefonu. Pół godziny przed snem proszę włączyć sobie relaksacyjną muzykę (dostępną m.in. na kanałach YT). Pomieszczenie powinno być dobrze przewietrzone, a temperatura w nocy nie wyższa niż 20 st. (optymalna to ok. 16 do 18 st.). Proszę też ograniczyć spożywanie cukru (w tym napoje gazowane, energetyki itp.). Proszę włączyć do swojego harmonogramu aktywność fizyczną (basen/rower/bieganie) inną niż WF w szkole.
Jeśli deprywacja snu oraz delikatna zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia nie przyniosą zamierzonego skutku, proszę o konsultację stacjonarną z psychologiem lub psychoterapeutą.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Na zaburzenia snu doskonale pomaga fototerapia. Światło emitowane przez specjalną lampę wpływa na działanie szyszynki która odpowiada za produkcję melatoniny. Więcej informacji na stronie jasne-jakslonce.pl
Proponowałbym wizytę u specjalisty w celu ustalania przyczyny Pana zaburzeń snu. Warto również zrobić badania krwi.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.