Jak zwiększyć masę ciała po przebytej kuracji antybiotykowej?

8 odpowiedzi
Witam. Jestem po terapii antybiotykowej na helicobacter pyrolii ( brałam 2 antybiotyki i Inhibitor pompy protonowej jednocześnie). Podczas gastroskopii test na hp wyszedł dodatni, wcześniej odczuwałam uporczywe odbijanie po każdym posiłku i wzdęcia. W wyniku tej kuracji, która trwa 2 tygodnie schudłam 5 kg. Przed ważyłam 55 kg, a teraz waże 50 kg, przy wzroście 170 cm. Chciałabym przytyć, bo w tej chwili jestem bardzo szczupła i każdy zwraca na to uwagę. Jednak mimo starań od miesiąca mi się to nie udaje. Mimo kuracji antybiotykowej nadal dokucza mi refluks, wzdęcia, czasem gazy, czuję się zmęczona, senna. Dodam, że mam nietolerancję laktozy. Proszę o poradę, co zrobić aby wrócić do dawnej formy i przytyć. Co powinnam jeść, pić, a co nie?
Dzień dobry. Szczegóły diety zawsze są ustalane indywidualnie i uzależnione od samopoczucia i objawów, a także dotychczasowego sposobu jedzenia. W Pani przypadku może być kilka przyczyn spadku wagi. Sama infekcja H. pylori może być przyczyną zmniejszenia masy ciała, ponieważ (ogranicza wchłanianie, a pojawiający się dyskomfort trawienny powoduje że jemy po prostu mniej). Może być też tak, że po leczeniu IPP poziom Pani kwasów żołądkowych jest zbyt niski. To z kolei może powodować problemy trawienne i zmęczenie. Inną kwestią jest to że sam Helicobacter może współistnieć z innymi chorobami wpływającymi na spadek masy ciała. W takim przypadku powinna Pani zrobić dodatkowe badania laboratoryjne, obrazowe (USG jamy brzusznej) oraz endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia) w celu znalezienia przyczyny chudnięcia. Zwłaszcza, jeśli po przeprowadzonej eradykacji nadal objawy się utrzymują.
Co do diety to powinna w dużej mierze być lekkostrawna, wsparta odpowiednią probiotykoterapią, powinna dostarczać 5-6 małych objętościowo posiłków, bogatych w substancje przeciwzapalne, żelazo i witaminy z gr. B. W diecie powinny znaleźć świeże lub gotowane czy pieczone warzywa i owoce, chude gatunki mięs, ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Swoim pacjentom zalecam też produkty bogate w sulforafan, który ma zdolność niszczenia Helicobacter pylori .W codzienny jadłospis włączamy też przyprawy wspomagające zwalczanie bakterii – czosnek, cynamon, oregano, tymianek, imbir, kurkuma, świeża żurawina i sok żurawinowy, ponieważ poprawia skuteczność antybiotyków przeciwko Helicobacter pylori. Ponadto czystek do picia i mielona czarnuszka.
Unikać należy produktów wzdymających i ciężkostrawnych, smażonych i dużych objętościowo. P szczegóły zapraszam do gabinetu. Wykonamy analizę składu ciała i ocenimy Pani stan odżywienia.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proponuję udać się na konsultację do dietetyka, ponieważ zbyt wiele jest u Pani dolegliwości by dać konkretną radę na forum. Należy zrobić w pierwszej kolejności dokładny wywiad żywieniowy, analizę składu ciała, badania a następnie na podstawie wszystkich zebranych informacji jest możliwość dopasowania dla Pani indywidualnego planu.
Witam serdecznie, Dziękuję za pytanie. Pani problem jest problemem złożonym - trzeba uwzględnić refluks (a zatem wprowadzić dietę, która zmniejszy wydzielanie kwasów żołądkowych), nietolerancję laktozy (wprowadzić dietę eliminacyjną) a przy tym, wprowadzić produkty wysokokaloryczne, które umożliwią zwiększenie masy ciała. Aby Pani pomóc, musiałabym przeanalizować dokładnie Dzienniczek Żywieniowy (zwyczajowy sposób Pani odżywiania, z podziałem na posiłki) i na tej podstawie zasugerować zmiany. Jestem z Gdańska i tutaj przyjmuję stacjonarnie. Jednak, gdyby była Pnai zainteresowana, prowadzę także pacjentów online (konsultacje za pomocą Skype a także mailowo i telefonicznie) - Zapraszam :)
Pozdrawiam,
MBellwon
Problem jest złożony i wymaga szczegółowego wywiadu żywieniowego. Polecam wizytę u dietetyka, który pomoże ustalić optymalny dla Pani jadłospis.
Szanowna Pani,
po zakończeniu antybiotykoterapii należy sprawdzić, czy eradykcja się udała. Istnieje możliwość, że nadal Pani dolegliwości są wywołane obecnością H.Pylorii. Jeśli chodzi o wskazówki dietetyczne, to na pewno zaleciłabym probiotykoterapię (głównie Saccharomyces boulardii). Innymi produktami, które mogą wspomóc organizm z walką z bakterią są np. miód Manuka i kapsaicyna. Jeśli chodzi o sposób odżywiania się - najlepiej udać się do specjalisty, który ułoży Pani odpowiednio kaloryczną dietę, na której Pani zdrowo przytyje. Przy refluksie i innych Pani dolegliwościach należy na pewno zastosować dietę lekkostrawną, która nie będzie znacząco pobudzała żołądka do produkcji kwasu solnego, aby zregenerować błonę śluzową. Podstawy takiej diety to m.in rezygnacja z: alkoholu, ciężkich, smażonych potraw i wywarów mięsnych, napojów gazowanych, produktów wzdymających, ostrych przypraw (zalecane są: tymianek, cynamon, koperek, bazylia), żywności przetworzonej (!), mocnej herbaty czarnej/kawy itp.
Witam serdecznie,
W pierwszej kolejności radziłabym udać się do lekarza i sprawdzić czy nie ma innych przyczyn refluksu, wzdęć i gorszego samopoczucia. Jeśli chodzi o dietę to ciężko coś powiedzieć bez dokładnej analizy Pani jadłospisu, wyników i stylu życia. W diecie należy także uwzględnić występujący refluks i zastosować dietę eliminacyjną ze względu na nietolerancję laktozy. Jeśli chciałaby Pani otrzymać taką dietę to proszę o kontakt, przyjmuję także online.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Jesli samopoczcie po kuracji nie uległo poprawie tzn.,że nie Helicobacter była przyczyną refluksu, gazów i wzdęć. Opisuje Pani dodatkowe dolegliwości, które wskazują na inną przyczynę złego samopoczucia. Prawdopodobnie żle Pani się odzywia, może nalezy pewne produkty wykluczyc z diety i odp. połączyć produkty. Problem jest złozony zapraszam na wizytę pozdrawiam E. Strzeszewska
Witam Panią,
Jest Pani bardzo osłabiona po antybiotykach i Pani układ trawienny też. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić ani do uczucia głodu (pusty żołądek produkuje duże ilości kwasu solnego), ani do przejedzenia, którego skutkiem także jest nadprodukcja drażniącego żołądek kwasu. Dlatego przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 2-3 godziny.
Należy spożywać min. 4-6 małych posiłków dziennie, aby nie obciążać żołądka. Posiłki należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs (najlepiej, aby wszystkie posiłki były dobrze ugotowane i rozdrobnione, a najlepiej przetarte). Pierwszy posiłek powinien być zjedzony krótko po przebudzeniu, a ostatni nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepiej, aby posiłki były gotowane w wodzie i na parze, duszone bez podsmażania i pieczone w foli.
Należy przyjmować 2-3 l płynów w ciągu dnia, najlepiej pomiędzy posiłkami. Nie należy popijać w czasie posiłku oraz pół godziny przed i godzinę po jedzeniu (w tym ostatnim przypadku może to powodować cofanie treści żołądkowej do przełyku). Możesz pić nie tylko wodę mineralną, lecz także zieloną herbatę (ale tylko słabą) czy herbatki ziołowe (z rumianku i dziurawca) oraz kawę zbożową z mlekiem, a także zupy warzywne. Zaleca się, aby napoje miały umiarkowaną temperaturę.
Co można jeść?
1. Produkty bogate w białko, wiążące nadmiar soku żołądkowego
• jajka
• mleko (najlepiej zsiadłe),bez laktozy
• słodka śmietanka
• masło
2. Produkty, które neutralizują bakterię H. pylori
• sok żurawinowy
• zielona herbatę
• czosnek, cynamon
• ryby, orzechy włoskie (tłuszcze omega-3)
3. Warzywa i owoce, a zwłaszcza brokuły.
4. Mięso: chude wędliny i delikatne mięso (najlepiej drobiowe)
5. Przyprawy: sól, cukier, sok z cytryny, pieprz ziołowy lub biały (odrobina!), cynamon, goździki, wanilia, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, bazylia, estragon, zioła prowansalskie, tymianek, koperek, natka pietruszki, anyżek ,kurkuma
6. Pozostałe:
• olej roślinny
• siemię lniane
• sucharki
• kasza manna
• słodycze, np. biszkopty
Polecam też przez jakiś czas aby Pani zażywała probiotyki aby zasilić swój układ trawienny w potrzebne bakterie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.