Jak żyć bez stabilności emocjonalnej (silny neurotyzm) ? Są jakieś "rady" dla takiej osoby? Jaką par

3 odpowiedzi
Jak żyć bez stabilności emocjonalnej (silny neurotyzm) ? Są jakieś "rady" dla takiej osoby? Jaką partnerkę wziąć skoro z jednej strony jest silna niestabilność a z drugiej brak chęci na stosunek seksualny w relacji matriarchalnej? Taki troche impas. Proszę polecic jakas książke o nadzieji dla neurotykow na normalne zycie.
Wysoki poziom neurotyzmu sam w sobie nie jest wystarczający do sklasyfikowania człowieka jako zaburzonego psychiczne. Czy są jakieś rady dla takiej osoby? Pewnie, że są. Na początek warto się jakkolwiek oswoić z napięciem i niepokojem, nauczyć się zauważać momenty, w których się pojawiają oraz sposób, w jaki pokazują się w ciele (u niektórych to spięcie w okolicy splotu słonecznego, potliwość dłoni czy napięcie w okolicy szyi) oraz poszukać sposobów na zachowanie, które to napięcie pomogą rozładować i obniżyć jego codzienny poziom. Oprócz reakcji na poziomie ciała, niepokojowi i lękowi często towarzyszą myśli, które w połączeniu z emocjami wpływają na Twoje zachowanie i to właśnie im należy się bliżej przyjrzeć. Jakiej szukać partnerki w takiej sytuacji? Przede wszystkim empatycznej, potrafiącej zrozumieć i współodczuwać z Tobą Twoje stany emocjonalne. Niekoniecznie musi to oznaczać, że będzie spełniać w relacji rolę Twojej matki. Polecam książkę "Zalękniony Mózg" wydawnictwa UJ.

Tutaj warto podjąć się terapii (czyli zapisać się na kilka-kilkanaście sesji do psychologa lub psychoterapeuty) aby ten neurotyzm przepracować, czyli:
1) niestabilność emocjonalna ma swoje emocje i warto nauczyć się je postrzegać i odpowiednio odreagowywać
2) zacząć rozpoznawać sytuacje życiowe, które są związane z niestabilnością emocjonalną
3) nauczyć się cieszyć swoim życiem i żyć w pełni
4) zrozumieć, jaką partnerkę się chce znaleźć dla siebie i jakie jej cechy charakteru będą dla pana ważne.

Zapraszam do kontaktu
Być może pomiędzy okresami "bez stabilności emocjonalnej" są okresy "stabilności emocjonalnej? Trudno mi wyobrazić sobie istnienie jakichś prostych bądź złotych rad, gdyż to co międzyludzkie i wewnątrzpsychiczne jest często bardziej złożone i oporne na proste rady.
Pisze Pan o nadziei, nie wiem czy są książki o nadziei dla osób, które określane są neurotykami, ale wiem, że posiadanie nadziei na zmianę/poprawę jest niezwykle cennym zasobem w poszukiwaniu możliwych i adekwatnych rozwiązań. Być może ta nadzieja zaprowadzi Pana do gabinetu terapeutycznego, w którym będzie mógł Pan porozmawiać o tej sprawie, przyjrzeć się sobie, systemowi znaczeń, które Pan nadaje i ubogacać opowieść o sobie i relacjach.

Pozdrawiam serdecznie
Patryk Czyż