Jaka dietę należy stosować przy schylkowej niewydolności nerek?

3 odpowiedzi
Jaka dietę należy stosować przy schylkowej niewydolności nerek?
Dzień dobry! W przypadku niewydolności nerek ważny jest stan odżywienia pacjenta i stopień upośledzenia nerek. Od tego zależy jaki plan posiłków zaproponuje dietetyk. Pod uwagę oprócz kaloryczności musi być wzięte białko, sód, fosfor, wapn, płyny i minerały. Każdy pacjent ma swoje zapotrzebowanie. A dieta jest najważniejszym elementem terapeutycznym.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

W postępowaniu dietetycznym w schyłkowej niewydolności nerek zwraca się szczególną uwagę na następujące aspekty: obniżenie spożycia soli (mniej niż płaska łyżeczka stołowa na dobę), kontrolowane spożycie białka (ok. 1 g/kg m.c. na dobę, a mniejsze 0,6-0,8 g/kg m.c. na dobę w przypadku ciężkiej niewydolności nerek) obniżenie masy ciała do prawidłowej w przypadku występowania nadwagi i otyłości, zmniejszenie poziomu cholesterolu, zaprzestanie palenia tytoniu, zwiększenie aktywności fizycznej, spożycie potasu, fosforu, witamin rozpuszczalnych w wodzie oraz w tłuszczach, etc.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny i sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przy schyłkowej niewydolności nerek (czyli w stadium zaawansowanej niewydolności nerek, gdy organ ten przestaje prawidłowo funkcjonować), dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu stanem pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, dieta ta ma na celu ograniczenie obciążenia nerek i utrzymanie równowagi elektrolitowej.
Oto kilka zaleceń:

1. Ograniczenie białka: Zaleca się ograniczenie mięsa, ryb, jajek i nabiału.

2. Kontrola sodu (sol): Ogranicz ilość spożywanego sodu, ponieważ nadmiar soli może prowadzić do retencji płynów i zwiększonego ciśnienia krwi.

3. Monitorowanie potasu: Ogranicz spożycie produktów bogatych w potas, takich jak banany, pomidory i produkty pomidorowe.

4. Utrzymanie właściwego poziomu wapnia i fosforu: Kontroluj spożycie wapnia i fosforu, unikając nadmiernego spożywania produktów mlecznych i żywności wysokofosforanowej.

5. Monitorowanie płynów: Dbaj o równowagę płynów i unikaj nadmiernego spożycia.

6. Rozważ suplementację: Czasami pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się suplementację witaminą D i innymi składnikami odżywczymi.

Ważne jest, aby dostosować dietę do swoich indywidualnych potrzeb i skonsultować się z dietetykiem specjalizującym się w leczeniu niewydolności nerek. W niektórych przypadkach może być konieczna dializa, aby pomóc w usuwaniu toksyn z organizmu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.