Jaką dietę trzeba stosować przy rzs. Lecze tę chorobę od 3 lat biorę przepisany mi metypred 4 mg i

3 odpowiedzi
Jaką dietę trzeba stosować przy rzs.
Lecze tę chorobę od 3 lat biorę przepisany mi metypred 4 mg i czuje się coraz gorzej.Cgoroba postępuje. Nikt nie powiedział mi o rehabilitacji ani też jaka stosować dietę.
Witaj! Stosowanie odpowiedniej diety wpływa na zmniejszenie dolegliwości oraz polepszenie samopoczucia. W diecie osoby cierpiącej z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów powinno wyeliminować się takie produkty jak tłuste mięsa, wędliny, danie typu fast food, tłuste sery (szczególnie te topione i pleśniowe) oraz wyroby cukiernicze (drożdżówki, ciasta itp.). Nie wskazane jest również picie mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu. W diecie osoby chorej na rzs również nie wskazane są ostre przyprawy. Również niektóre warzywa mogą nasilać dolegliwości (do tych warzyw należą m.in: papryka, bakłażan). Spożycie czekolady również może wiązać się z nasileniem objawów. Pacjenci z RZS powinni zadbać o odpowiedni poziom witaminy D. Dieta powinna zawierać również odpowiednią ilość kwasów omegą-3 oraz żelaza. Zalecenia dotyczące diety osoby chorej z rzs są indywidualne dla każdego pacjenta, dlatego trudno jednoznacznie wskazać produkty zakazane lub wskazane.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą i układową chorobą tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. W praktyce możemy zastosować dieta wegańską, wegetariańską, laktowegetariańską oraz śródziemnomorską. W zależności od nawyków żywieniowych oraz wyników laboratoryjnych. Wskazana jest suplementacja kwasów tłuszczowych omega 3, która zmniejszy np. sztywność poranną czy bolesność stawów.
Stosowanie witamin i antyoksydantów(witaminy
A, C, E, b- karoten, selen i cynk, dawka powinna być ustalana przez lekarza.
Wskazania dietetyczne:
-nabiał
-ryby morskie
-warzywa i owoce ( z wyjątkiem jabłek, kapusty, pomidorów, szpinaku, truskawek, owoców cytrusowych)
-świeże zioła i przyprawy korzenne
-oliwa z oliwek
Jeżeli chodzi o leczenie niefarmakologiczne czyli rehabilitację, w zakres może wchodzić: kinezyterapia, krioterapia, elektroterapia, laseroterapia, termoterapia czy psychoterapia.
W razie pytań i ustalenia diety zapraszam na wizytę
Pozdrawiam
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to chroniczne schorzenie, które może mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu i wymagać specjalnego podejścia do żywienia. Niestety, nie ma jednej uniwersalnej diety dla osób z RZS, ponieważ każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Niektóre ogólne wskazówki dotyczące diety dla osób z RZS to:

Ograniczenie produktów zawierających nadmiar tłuszczu i cukru, które mogą nasilać stan zapalny w organizmie.

Zwiększenie spożycia warzyw i owoców, które są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wspierają funkcjonowanie organizmu.

Uwzględnienie odpowiedniej ilości białka, które jest niezbędne do utrzymania zdrowej tkanki i pomaga w gojeniu się tkanek.

Ograniczenie spożycia produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, takich jak tłuste mięso i nabiał, które mogą nasilać stan zapalny.

Włączenie do diety produktów zawierających kwasy omega-3, takich jak ryby i oleje roślinne, które mają działanie przeciwzapalne.

Ponadto, niektóre produkty żywnościowe, takie jak gluten, cebula i czosnek, mogą nasilać objawy RZS u niektórych osób, więc warto je ograniczać.

Jeśli odczuwasz pogorszenie stanu zdrowia, zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić, czy w Twoim przypadku konieczne jest dostosowanie diety. Może być konieczne przeprowadzenie testów i monitorowanie reakcji organizmu na różne pokarmy. Ostatecznie, indywidualnie opracowana dieta może pomóc w złagodzeniu objawów RZS i wspomóc proces leczenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.