Jaka jest przyczyna braku wzostu mięśnia po pełnej rehabilitacji po rekonstrukcji wiezadeł krzyżowych?

6 odpowiedzi
Syn mój jest po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolana. Operację miał w dwóch etapach z NFZ najpierw usunięcie starych więzadeł za 8 tyg rekonstrukcję. Od operacji minęło już ponad 2 lata. Od tej pory przeszedł wiele zabiegów rehabilitacyjnych z NFZ łącznie z długimi ćwiczeniami i do dzisiaj odczuwa bóle w kolanie oraz bardzo mały przyrost mięśni, które całkowicie zanikły po operacjach. Syn nie może pogodzić się z taką sytuacja. Nadmieniam, że kondycja syna przed operacja była nienaganna – uprawiał sport. Czy są szanse na powrót do stanu zdrowia sprzed operacji? Czy istnieją jakieś zabiegi, które można wykonywać po tak odległym czasie, które mogłyby mu jeszcze pomóc? Czy może źle wykonuje ćwiczenia?
Witam
Czy były wykonywane badania diagnostyczne po zabiegu, mam na myśli rezonans magnetyczny. Trzeba go wykonać jeśli nie był robiony. Kolano to skomplikowana struktura i po zabiegu operacyjnym zdarzają się komplikacje. Nie wystarczający przyrost mięśniowy może być spowodowany min: wadliwą praca stawu powiązaną z bólem, uszkodzeniem pooperacyjnym, nie właściwą rehabilitacją. Trzeba przeprowadzić testy jakościowe i sprawnościowe układu szkieletowo-mięśniowego, ocenić aktualne badanie RMI kolana. Na tej podstawie ewentualnie wdrożyć właściwe leczenie.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Przyrost mięśni po rekonstrukcji ACL jest bardzo powolny. Powrót mięśnia czworogłowego do obwodów sprzed zabiegu może trwać nawet do około roku, ale dwa lata to rzeczywiście zbyt długi okres. Czy poddając się zabiegowi Pacjent miał pełny wyprost w stawie kolanowym?
Cieżko jednoznacznie odpowiedzieć bez konsultacji syna w gabinecie. Wina mozna obarczyć zła rehabilitacje nieodpowiednie ćwiczenia lub brak zwiększania obciążeń i trudności ćwiczeń w trakcie rehabilitacji. Niestety rehabilitacja na NFZ nie zawsze ale często pozostawia wiele do życzenia. Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Jedną z najważniejszych rzeczy po rekonstrukcji ACL jest uzyskanie pełnego wyprostu, a nawet przeprostu w kolnie, gdyż bez tego nie mam mowy o prawidłowej aktywacji mięśnia czworogłowego.
Na brak przyrostu masy może wpływać jeszcze wiele innych czynników, aby konkretnie odpowiedzieć na Pani pytanie niezbędna jest wizyta, aby dokładnie zbadać kolano syna.
Pozdrawiam
W tej sytuacji syn potrzebuje bardzo wnikliwej konsultacji. Należy przeanalizować jak wyglądała dotychczasowa rehabilitacja( która często niestety też nie ma nic wspólnego z leczeniem), zbadać wydolność operowanego więzadła, biomechanikę stawu i być może trzeba będzie też wykonać badanie obrazowe takie jak rezonans. Dopiero wtedy będzie można coś więcej powiedzieć o tym problemie.
Dzień dobry,
z pewnością ocenę sytuacji mógłbym przeprowadzić dopiero widząc syna na żywo, jaki jest zakres ruchu, kiedy pojawia się ból, oraz posiadając pełen wgląd w dokumentację medyczną ( w tym w przebieg rehabilitacji, jak konkretnie wyglądała).

Dyskomfort który syn odczuwa wiąże się z utratą stabilności stawu kolanowego, która występuje w przypadku utraty masy mięśniowej. Na pewno warto by było się skupić nad ćwiczeniami rozciągający, uruchomieniem pracą na tkankach głębokich powięzi (czyli błony umożliwiającej właściwy ślizg mięśniowy, a która przy tego typu urazach po prostu się skleja, ograniczając boleśnie funkcje ruchowe).

Z nowoczesnych zabiegów fizjoterapeutycznych, można spróbować zabiegi falą uderzeniową, w celu pozbycia się zrostów i zbliznowaceń w okolicy stawu kolanowego.

Myślę, że warto poszukać gabinetu w okolicy Pani/Pana miejsca zamieszkania, który oferowałby tego typu terapie (jeśli są Państwo z okolic Poznania zapraszam do telefonicznej konsultacji i być może potem wizyty w gabinecie).

Oprócz tego niech syn skupi się na pracy nad propriocepcją (czuciem głębokim), które zawsze zaburza się przy tego typu urazach.

Wydaje mi się, że te wskazówki powinny pomóc, oczywiście niech tylko nie rezygnuje i ćwiczy dalej, aż do skutku i poprawy zakresu ruchu i siły mięśniowej

W razie czego służę pomocą.
www. PhysioArt.pl

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski

Eksperci

Konrad Wyganowski

Konrad Wyganowski

Ortopeda

Gdynia

Szymon Rado

Szymon Rado

Fizjoterapeuta

Katowice

Dmytro Chubenko

Dmytro Chubenko

Fizjoterapeuta

Warszawa

Joanna Socha

Joanna Socha

Fizjoterapeuta

Wrocław

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 40 pytań dotyczących usługi: uszkodzenia więzadeł
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.