Jaka nurt terapeutyczny jest najlepszy do leczenia traum? Mam nadwrażliwość na konkretny hałas (przy

35 odpowiedzi
Jaka nurt terapeutyczny jest najlepszy do leczenia traum? Mam nadwrażliwość na konkretny hałas (przypadkowe uderzanie w ścianę, podłogę przez sąsiadów przy wykonywaniu codziennych obowiazkow - niby normalne w blokach, ale u mnie powodujące napięcia w ciele) spowodowany sytuacją z przeszłości. Jaka terapia byłaby najlepsza do tego typu problemu?
Dzień dobry,

przy tego typu trudnościach najlepiej podjąć terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest to podejście skoncentrowane na bieżących trudnościach a terapia zwykle jest krótkoterminowa.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry. Do pracy z objawami traumy polecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Pomaga lepiej zrozumieć i uporządkować to, co się wydarzyło, a także zmniejszyć doznania lęku i napięcia w sytuacjach przypominających traumatyczne zdarzenie. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Proponowałabym terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, w tym ćwiczenia z desensytyzacją.
Pozdrawiam,
Olga Wojnarowicz
Dzień dobry, w leczeniu objawów Zespołu stresu pourazowego (PTSD) specjalizją się psychologdzy ze specjalnością Psychotramatologa
Dzień dobry, mam dobre wyniki w pracy z traumą z zastosowaniem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach a także hipnoterapii i transu generatywnego. Terapie były krótkoterminowe i wyniki zadowoliły klientów. Pozdrawiam i sukcesu życzę.
Dzień dobry.
Tym pytaniem może Pani włożyć przysłowiowy kij w mrowisko. Generalnie większość terapeutów uznaje ich własny nurt za najefektywniejszy w większości przypadków. Moje zdanie jest takie, że nigdy nie wiadomo. Generalnie uznaje się (tu zaczynają się wypowiedzi ryzykowne) terapię cbt za dobrą w leczeniu lęków i traum u osób z prawidłowo rozwiniętą osobowością. Natomiast nurty psychodynamiczne w leczeniu zaburzeń o których podstaw leży niewłaściwie rozwinięta osobowość. Ale to tylko takie założenie i wymaga pogłębionej diagnozy.
Na miejscu pacjentów nie zastanawiałbym się specjalnie nad tym, bo można utonąć w gąszczu teorii. Proszę spróbować, zawsze można poszukać alternatywnego terapeuty.
Dzień dobry,

to od pacjenta zależy, jaki nurt będzie dla niego najbardziej odpowiedni i będzie się w nim czuł swobodnie, czy to terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, itd.
Bardzo polecam terapię EMDR - Eye Movement Desensitization and Reprocessing,która jest podejściem wykorzystujacym bilateralną stymulację mózgu do redukcji lęku. Obok terapii poznawczo-behawioralnej wykorzystującej metody ekspozycji jest to najskuteczniejsza metoda pracy z traumą.
... psychoterapia psychodynamiczna obejmuje leczeniem bardzo szerokie spektrum psychopatologii, uwzględniając Międzynarodową Klasyfikację Chorób (ICD-10, DSM-V).

Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu: zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych oraz innych złożonych trudności emocjonalnych. Skuteczność terapii potwierdzona jest oraz weryfikowana wieloletnimi badaniami naukowymi (Shedler, 2010 w: American Psychologist, tom 65(2) Luty - Marzec 2010, s. 98-109, University of Colorado Denver, School of Medicine), z których wynika, że praca skoncentrowana jest nie tylko na redukcji objawów, ale również zakłada podstawowe zmiany w zakresie funkcjonowania społecznego i interpersonalnego.

źródło: kcp.com.pl

Zgadam się z przedmówcą, że kluczowe w złożeniu Pani odpowiedniej propozycji terapeutycznej uwzględniającej również nurt w jakim terapeuta miałby pracować jest zrozumienie natury problemów i szerszego kontekstu pojawiania się objawów, o których Pani pisze czyli odpowiednia diagnoza. W naszym podejściu takowa jest możliwa po kilku sesjach konsultacyjnych.
Podobnie jak część koleżanek i kolegów, polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną, ewentualnie wspomniane wyżej procedury EMDR. Życzę powodzenia!
Dzień dobry,
W kontekście leczenia traum polecam osoby, które szkoliły się z tego zakresu w ramach swojego podejścia terapeutycznego lub innego oraz jednocześnie takie, które posiadają doświadczenie w pracy z osobami po traumie. Praca z traumą często może być pracą długofalową i wielowymiarową.
Ja w pracy z osobami z doświadczeniem traumy czerpię z terapii schematów oraz podejścia eriksonowskiego - z hipnoterapii.
Uważam, że poza narzędziami i podejściem terapeutycznym, tak jak to pokazują badania, najważniejsza jest dobra relacja terapeutyczna. Wówczas praca może być naprawdę owocna.
Zapraszam do gabinetu.
Marta Śmieszek
Dzień dobry. Uważam, ze w przypadku traumy zalecana jest psychoterapia dlugoterminowa, a wybór nurtu to już zależy od Pani. Myślę, że również ważna jest relacja z terapeutą. Pozdrawiam
Dzień dobry,

trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno istotne jest żeby stwierdzić, czy chodzi o jednorazowe zdarzenie traumatyczne, jak wypadek, operacja, śmierć kogoś bliskiego etc. czy chodzi o złożoną traumę - czyli taką, która wynika z wielokrotnych urazowych doświadczeń lub zaniedbań czy traumatycznych zdarzeń w dzieciństwie (trauma rozwojowa). Ważne, żeby u specjalisty ustalić z jakim rodzajem urazu mamy do czynienia i czy nie współtowarzyszą mu jakieś inne problemy - np. uzależnienie, czy problemy medyczne, psychosomatyczne. W przypadku traumy wynikającej z pojedynczego doświadczenia faktycznie terapia poznawczo-behawioralna, EMDR lub z technik pracy z ciałem TRE (Trauma Releasing Exercise). Jeśli natomiast jest to trauma złożona (Complex PTSD) zazwyczaj taka terapia nie wystarczy. Jest to wtedy złożony problem, który wymaga wielokierunkowego podejścia. W leczeniu jakiejkolwiek traumy bardzo ważne jest uwzględnienie pracy z ciałem. Efektem silnego stresu są zmiany w naszym układzie nerwowym, które dają takie objawy jak opisane w Pana/Pani przykładzie - nadwrażliwość na bodźce, napięcie czy inne odczucia w ciele. Wybierając terapeutę zapytałabym, czy i jakie ma doświadczenia w leczeniu pacjentów z traumą i czy korzysta w swojej pracy z metod pracy z ciałem. Czy słyszał o pracy Petera Levine'a, Bessel van der Kolka, Alexandra Lowena, Davida Berceli czy integruje w swojej pracy metody związane z ciałem. Traumatyczne przeżycia w dużej mierze są zakodowane w ciele i często bez pracy na tym poziomie skuteczna terapia traumy nie jest możliwa. Na własną rękę można próbować praktyki jogi, tai-chi, czy innych technik związanych ze zwiększaniem świadomości ciała. Jak mówi Bessel van der Kolk kluczowe dla terapii traumy jest żeby pacjent na nowo mógł poczuć się bezpiecznie w swoim ciele i te starożytne wschodnie techniki pracy z ciałem są tutaj bardzo pomocne. Kluczową rolę w każdej psychoterapii ma dobra relacja z terapeutą. W przypadku leczenia traumy jest to szczególnie ważny obszar ponieważ osoby straumatyzowane mają zazwyczaj problem z zaufaniem, odczuwają brak poczucia bezpieczeństwa, więc bezpieczna więź z terapeutą ma tu szczególne znaczenie. W jakim nurcie terapeutycznym terapeuta pracuje ma w stosunku do tego drugorzędne znaczenie. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i serdecznie pozdrawiam.
Pracuję z traumą odnosząc się do nurtu sytemowego oraz stosując elementy Somatic Experiencing. Opisane objawy i reakcje bardzo dobrze wpisują się w podejście systemowe i pracę z zakodowanymi w ciele i układzie nerwowym reakcjami.
Dzień dobry
Podejście poznawczo behawioralne jest bardzo skuteczne, gdyż skupia się na objawach somatycznych zmniejszając je. Poprawia samopoczucie. Według szkolenia, które niedawno ukończyłam, z traumą pracuje się psychodynamicznie. Wtedy jest to praca długoterminowa, oparta na tzw. wglądzie. Życzę zdrowia.
Dzień dobry,
to zależy od charakteru traumy, okresu, w jakim wystąpiła itp. Jeśli zdarzenie było jednorazowe i nie spowodowało poważnych zmian psychicznych, pomocne okaże się podejście poznawczo- behawioralne. Jeśli poważniejsze- pschodynamiczne.
pozdrawiam
Witam. Większość badań wskazuje na to, że najlepszą terapią traum jest terapia poznawczo-behawioralna. Jest w niej ściśle określony protokół, którego terapeuta się trzyma podczas wszystkich sesji. Sama prowadzę taką terapię, bardzo polecam. Moi pacjenci ją chwalą. Warto udać się do danego terapeuty i skorzystać z fachowej pomocy. Przeciętny psycholog bez konkretnej wiedzy na ten temat może czasami zaszkodzić niż pomóc. Pozdrawiam
Witam Panią. Zgadzam się z większością moich przedmówców, że w takich przypadkach terapia poznawczo behawioralna daje najlepsze efekty. Pozdrawiam Alicja Giezek
Polecam EMDR - jest to jedna ze skuteczniejszych (i szybszych) metod pracy z traumą, zwłaszcza jeśli u jej podłoża leży konkretne wydarzenie a nie jest to np trauma rozwojowa.
Najlepszą efektywność w leczeniu traum wg badań ma psychoterapia poznawczo-behawioralna. Polecam ten właśnie nurt.
Dzień dobry, jeśli wydarzenie z przeszłości, o którym Pani wspomina wywołuje tak silne objawy z ciała to potrzebna jest terapia, żeby poczuła Pani ulgę. Prawdopodobnie ciało „zapamiętało” jak wtedy zareagowało i reaguje tak dalej na podobne bodźce, mimo że zagrożenie minęło. Jeśli to było jedno wydarzenie to zapewne wystarczy parę spotkań by poczuć się bezpieczniej, jeśli to była seria wydarzeń to potrzeba dłuższej terapii. W takiej sytuacji znakomicie sprawdza się terapia EMDR lub poznawczo-behawioralna. Z innej strony – taka nadwrażliwość na dźwięki może świadczyć o czymś innym np. o depresji czy schorzeniu neurologicznym. Z pewnością warto skonsultować, co się z Panią dzieje u specjalisty. Pozdrawiam pogodnie, Anna Dominikowska
Witam. W mojej ocenie w tym przypadku najskuteczniejszy będzie nurt psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Polecam skorzystanie z technik terapeutycznych takich jak metoda leczenia traumy przy pomocy procedury przedłużonej ekspozycji autorstwa Edny Foa, bądź terapia EMDR opracowana przez Francis Shapiro. Terapia poznawczo-behawioralna jest w tej chwili najskuteczniejszą i najbardziej naukowo zweryfikowaną formą psychoterapii o potwierdzonej skuteczności działania. Polecam psychoterapeutów zajmujących się leczeniem tego typu zaburzeń z wykorzystaniem I właśnie tej formy terapii.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia poznawczo - behawioralna 50 min. - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, każdy z głównych nurtów terapeutycznych. Nie ma złotego nurtu terapeutycznego czy metody. Ważną kwestią lub najważniejszą jest znalezienie odpowiedniej osoby która odpowiadać będzie potrzebom i zaufa Pan/Pani takiemu człowiekowi. Ważny jest człowiek nie ???? narzędźie. Pozdrawiam Jacek Dzikowski
Dzień dobry,

EMDR, czyli czyli metodą desensytyzacji i ponownego przetwarzania bodźców w radzeniu sobie z psychologiczną traumą. To metoda o charakterze neurobiologicznym/neuropsychologicznym, oparta na dowodach naukowych, pozwalająca stworzyć bardziej adaptacyjne strategie rozwiązywania problemu. Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie traumatycznych zdarzeń, może pozwolić odzyskać czy uzyskać równowagę emocjonalną. W trakcie terapii wspólnie z terapeutą buduje się tzw. bezpieczne miejsce (które w momentach kryzysu, stresu pomaga przywrócić równowagę emocjonalną). Metoda ta skupia się na przyczynie a niełagodzeniu czy leczeniu objawów.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek

Witam zalecam nurt poznawczo behawioralny, zaś technika terapeutyczna może być zbliżona do tej stosowanej w przypadku leczenia fobii czyli systematyczna desensytyzacja ( stopnie odwrażliwianie) dobrze będzie również przepracować przekonania jakie powiązane są z sytuacją traumatyczną i jej obecnym wpływem na Pani / Pana życie.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Sugeruję wizytę: Psychoterapia online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie, uważam, że najważniejsza jak w wielu innych przypadkach jest relacja terapeutyczna i przede wszystkim jej skuteczność. Jest mnóstwo skutecznych narzędzi, by przepracować tę traumę. Prowadzę terapię krótkoterminową, dysponują wieloma narzędziami, mam doświadczenie z pracą z traumą,
serdecznie pozdrawiam i zapraszam]
Ewa
Dzień dobry,
Wyobrażam sobie, że to musi być trudne.
Zgodnie z wynikami badań, najbardziej skuteczne jest w takich sytuacjach stosowanie przedłużonej ekspozycji wdł. protokołu Edny Foa. Używa się tej metody w terapii poznawczo-behawioralnej, oraz w terapii dialektyczno-behawioralnej (w przypadku współwystępowania zaburzeń osobowości) korzystamy z tego przy pracy z osobami które dodatkowo cierpią z powodu PTSD. Efekty są naprawdę bardzo satysfakcjonujące!
Trzymam za Panią kciuki
Z przedstawionych pobieżnych informacji nie można ocenić skali, czasu trwania i innych czynników, które będą wpływać na skuteczność psychoterapii. Trudno zatem decydować się na konkretny nurt terapeutyczny. O efektach psychoterapii decydują mi.n odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie psychoterapeuty w pracy nad konkretnym problemem, które warto weryfikować przy jego wyborze oraz dostępność specjalisty w okolicach czy w danym miejscu zamieszkania. Przy powodzeniu terapii z całą pewnością należy wziąć pod uwagę jej systematyczność i motywację osoby do pracy nad danym objawem, problemem, trudnością. Z tej perspektywy w moim mniemaniu należy zatem umówić się możliwie jak najszybciej na pierwszą konsultację do psychoterapii, by specjalista po wstępnej rozmowie mógł zaproponować odpowiednią formę pomocy, np. terapii indywidualnej, rodzinnej, czy innej w zależności od uzyskanych informacji o całościowym kontekście pojawiających się dolegliwości.
Witam serdecznie,

Zdecydowanie radzilbym polaczenie terapi poznawczo behawioralnej skupionej wokol traumy (tzw trauma focused CBT) oraz terapii humanistycznej (counselling). Takie polaczenie pozwoli zaglebic sie w te traumatyczne wydarzenia i przetworzyc informacje ktore wywoluja te intensywne odczucia. Jakie ze takie zaglebianie sie jest dosc ciezkie i emocjonalne, dobrze jest by byly w takiej terapi wlasnie te elementy counselling.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): CBT jest jednym z najczęściej badanych i najbardziej skutecznych podejść terapeutycznych do leczenia traumy. CBT pomaga pacjentom rozumieć i zmieniać myślowe wzorce, które prowadzą do szkodliwych zachowań i uczuć.

Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing): EMDR to technika terapeutyczna, która polega na tym, że pacjent skupia się na traumie, podczas gdy terapeuta prowadzi jego wzrok w określonym wzorze. Ma to na celu przetworzenie i zintegrowanie traumatycznych wspomnień.

Terapia ekspozycyjna: To forma terapii, która może być skuteczna w leczeniu PTSD i innych zaburzeń związanych z traumą. Polega na stopniowym i kontrolowanym narażaniu pacjenta na sytuacje, które wywołują lęk, aby mógł on nauczyć się radzić sobie z nimi.

Psychoterapia psychodynamiczna: Jest to podejście, które eksploruje, w jaki sposób przeszłe doświadczenia wpływają na obecne zachowanie i uczucia. Może to pomóc pacjentowi zrozumieć i rozwiązać głęboko zakorzenione konflikty.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,

Radziłabym poszukać specjalisty z zakresu psychotraumatologii,

pozdrawiam,
Agnieszka Musiel
Psychotraumatolog ma niezbędne narzędzia do zaopiekowania procesem.
Pozdrawiam
AR
Leczenie traumy i nadwrażliwości na konkretne bodźce może wymagać podejścia wieloaspektowego. Jednak nie ma jednego "nurtu terapeutycznego", który byłby jednoznacznie najlepszy dla wszystkich. Ważne jest dostosowanie metody terapeutycznej do indywidualnych potrzeb i preferencji danej osoby. Oto kilka nurtów terapeutycznych, które są często stosowane w leczeniu traumy:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): Skupia się na identyfikowaniu i zmianie szkodliwych myśli i wzorców zachowań. CBT może pomóc w radzeniu sobie z lękami i zmienianiu reakcji na bodźce traumatyczne.

Terapia poznawczo-behawioralna oparta na uważności (MBCT): Łączy elementy CBT z praktykami uważności, co może być pomocne w zarządzaniu stresem i emocjami.

Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing): Skoncentrowana na przetwarzaniu informacji związanym z traumą za pomocą ruchów oczu lub innego bodźca sensorycznego. EMDR jest często stosowana w leczeniu PTSD i innych traum.

Terapia psychodynamiczna: Skupia się na zrozumieniu głębszych, nieświadomych aspektów traumy i pracy z nimi w kontekście relacji terapeutycznej.

Terapia poznawcza oparta na schematach (Schematherapy): Pomaga identyfikować i zmieniać głęboko zakorzenione przekonania i wzorce myślowe, które wynikają z traumy.

Terapia sensomotoryczna: Koncentruje się na pracy z ciałem i fizycznymi odczuciami, co może być szczególnie skuteczne w przypadku traumy związanej z nadwrażliwością na bodźce zmysłowe.

Terapia interpersonalna (IPT): Skupia się na poprawie zdolności do nawiązywania i utrzymywania relacji międzyludzkich, co może być istotne w przypadku traumy.

Ważne jest, aby znaleźć terapeutę, który posiada doświadczenie w pracy z traumą i jest otwarty na różne podejścia terapeutyczne. Dobrym pomysłem może być również skonsultowanie się z profesjonalistą, aby określić, która metoda terapeutyczna mogłaby być najbardziej skuteczna w twoim konkretnym przypadku.
Dobry wieczór, możliwości jest wiele, bowiem każda z modalności terapeutycznych ma potencjał bycia adekwatną w obszarze traumy. Bardzo ważne jest nawiązanie bezpiecznego kontaktu z terapeutą, są obecnie badania, które podkreślają, że kluczowym elementem, decydującym o powodzeniu terapii, jest właśnie relacja terapeutyczna.
Na spotkaniu ze specjalistą można zadać wszystkie nurtujące pytania i wspólnie poszukać odpowiedniej drogi.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
badania naukowe nad skutecznością leczenia traumy wskazują na terapię poznawczo - behawioralną lub EMDR