jaka występuje korelacja pomiędzy afektami, a interpretacją rzeczywistości u osoby z depresją( ta in

2 odpowiedzi
jaka występuje korelacja pomiędzy afektami, a interpretacją rzeczywistości u osoby z depresją( ta interpretacja dotyczy też osób zdrowych...)?
Jeśli dobrze rozumiem pytasz o związek sposobu postrzegania rzeczywistości z odczuwanym nastrojem - u osób z depresją lub zdrowych.
Każdy z nas spostrzega rzeczywistość w sposob subiektywny (interpretuje przez pryzmat własnych doświadczeń). Tak funkcjonują oosby zdrowe jak i te ze zdiagnozowaną depresją. Kluczowym czynnikiem różnicującym chorobę jest utrata tzw. energii życiowej, która u osób w depresji uniemożliwia podjęcie aktywności - działań. Ta tendencja jest podtrzymana przez bardzo zniekształcone -tendencyjne, jednostronne postrzeganie rzeczywiestości - powodujące głęboki smutek. Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia. Często farmakologicznego. Badania wskazują, że najlepsze rezultaty osiągają pacjenci będąc pod opieką psychiatry i psychoterapeuty. Osoby zdrowe również mogą interpretować rzeczywietość w sposób zniekształcony. Zgodnie z nabytymi w procesie wychowawczymi wzorcami. Otaczający świat - przez tzw. osobę zdrową, może być postrzegany przez format zniekształceń poznawczych, ale chemizm organizmu pozwala na codzienne podejmowanie działań nawet w sytuacji obniżonego nastroju.
Oczywiście jest to informacja podana w dużym skrócie.
Pozdrawiam
Joanna Cydejko Cwojdzińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

zaburzenie depresyjne wpływa na to, jak osoba chora interpretuje rzeczywistość oraz na jej emocje. W przypadku depresji, odczuwane emocje są zniekształcone lub stłumione. Osoba chora skupia się na negatywnych aspektach sytuacji, ignorując lub minimalizując pozytywne elementy. Pesymistycznie interpretuje rzeczywistość. Depresja może sprawić, że osoba doświadcza chronicznej pustki i apatii, co wpływa na jej sposób postrzegania otaczającego świata.
Każde doświadczanie depresji jest indywidualne, a różnice między różnymi osobami są znaczne.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.