Jaki jest najlepszy wiek na pierwszą wizytę u ginekologa?

3 odpowiedzi
Jaki jest najlepszy wiek na pierwszą wizytę u ginekologa? Mam 15 lat i nie wiem kiedy powinnam udać się tam po raz pierwszy.
Witam, wybór terminu pierwszej wizyty ginekologicznej zależy tylko i wyłącznie od Pacjentki. Jeśli nie ma żadnych dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, część Pacjentek decyduje się na kontakt z ginekologiem dopiero po rozpoczęciu współżycia. Natomiast pozostałe - jak sądzę najrozsądniejsze - Kobiety przychodzą dużo wcześniej, aby uzyskać informację m.in. na temat konieczności przeprowadzania cyklicznej profilaktyki przeciwnowotworowej (szyjka macicy, trzon macicy, jajniki, pochwa, srom, gruczoły piersiowe), i aby zaszczepić się przeciwko wirusom HPV atakującym drogi rodne. Wspomniane drobnoustroje mogą się przyczyniać do powstania kłykcin kończystych, dyskomfortu podczas współżycia i codziennej aktywności, a nawet do stanów przednowotworowych lub nowotworów szyjki macicy, pochwy i sromu.
Oczywiście czasami spotykam w gabinecie także Pacjentki, które na pierwszej wizycie pojawiają się dopiero w ciąży, albo w średnim czy zaawansowanym wieku z powodu wystąpienia niepokojących krwawień z dróg rodnych czy innych dolegliwości, ale to ekstrema, które raczej nie powinny być wyznacznikiem normy. Zapraszam zdecydowanie wcześniej - jeśli w wieku 15 lat zaczyna się Pani nad tym zastanawiać, to zdecydowanie dobry sygnał. ;)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
oczywiście w zależności od potrzeba. Możesz odwiedzić ginekologa w każdej chwili - chociażby celem rozmowy i odpowiedzi na Twoje pytania
Jeżeli nie masz żadnych niepokojących dolegliwości (np.bolesne/obfite miesiączki) to najlepszy czas na wizytę jest przed rozpoczęciem współżycia. Planowe wizyty przed 18 rokiem życia mogą się odbyć wyłącznie w obecności i za zgodą opiekuna prawnego.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.