Jaki jest orientacyjny koszt wymazu w celu sprawdzenia obecności w jamie ustnej Porphyromonas gngiva

2 odpowiedzi
Jaki jest orientacyjny koszt wymazu w celu sprawdzenia obecności w jamie ustnej Porphyromonas gngivalis? Jak wygląda i ile kosztuje leczenie w celu pozbycia się tej bakterii?
Witam koszt uzależniony jest od gabinetu ,w którym wykonywany jest wymaz. Bez pełnej diagnostyki nie da sie określić kosztów leczenia

Wymaz może być pobrany z pojedynczej kieszonki, albo z kilku miejsc poddziąsłowo ( ale zawsze są to miejsca z aktywnym procesem chorobowym). Zbiorcza próbka prezentuje szersze spektrum patogenów chorobowych i jej cena na ogół jest wyższa. Próbki są pobierane, aby określić wrażliwość bakterii na antybiotyki , co pozwala stworzyć antybiogram ( wg niego pacjent ma przypisaną terapię antybiotykową). W protokole postępowania przed włączeniem antybiotykoterapii doustnej istnieje jednak w fazie wstępnej leczenia zalecenie dokładnego, mechanicznego oczyszczenia i wypolerowania korzeni( może to być kiretaż otwarty, lub mniej inwazyjna terapia wektorowa). Dopiero po tej fazie, na podstawie stanu klinicznego i wyników badań mikrobiologicznych , lekarz może zlecić antybiotykoterapię.