Jaki lek przeciwbólowy doraźnie mogę brać przy migrenie?

3 odpowiedzi
Od wielu lat cierpię na migreny. Parę lat temu brałam przez krótki czas lek przeciwpadaczkowy, który spowodował zmniejszenie nasilenia bólu. Miałam też rezonans głowy, ale nic tam nie wyszło. Zaczynam mieć nawroty silnych bóli głowy. Byłam więc u pewnego neurologa, który zapisał mi kurację na pół roku brania leku Epitoram, który ma spowodować obniżenie nasilenia bólu. Jednocześnie kategorycznie zabronił mi brać leków, które pomagały mi doraźnie na ból głowy (biorę Ibuprom Zatoki, bo tylko on pomaga, niestety biorę od 2-6 tabletek, żeby ból ustąpił), ponieważ przy migrenie grozi mi podobno udar przy braniu tego leku. Nie podpowiedziano mi jednak co mogę brać doraźnie w razie bólu, który i tak przecież wciąż będzie się pojawiał. I tu moje pytanie, czym mogę zastąpić ten Ibuprom Zatoki? Ten ból jest nie do zniesienia i utrudnia mi funkcjonowanie, muszę mieć jakieś leki przeciwbólowe, a nie bardzo wiem teraz co robić.
Witam. Diagnozę stawiam i proponuję postępowanie wyłącznie po uprzednim zbadaniu Chorego. Zapraszam do gabinetu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeżeli napady migreny są częste, tj ból występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu z czego 8 dni to migrena stosuje się leczenie profilaktyczne ( lek przeciwpadaczkowe, przeiwdepresyjne, beta-blokery i inne). Celem takiego leczenia jest wyeliminowanie bólów głowy, i tak należy dobrać dawki i leki by bóle głowy ustąpiły. Leczenie takie trwa różnie długo, czasami rok i dłużej.
Leki przeciwbólowe stosuje się doraźnie, w przypadku sporadycznych bólów głowy. Należy z nimi uważać, ponieważ nadużywanie tj branie więcej niż 8 tabletek w miesiącu może doprowadzić do trudnych do leczenia lekoopornych bólów głowy.
Nie każda migrena, tylko migrena skojarzona stanowi ryzyko udaru mózgu.
Szanowna Pani,
migrena to rzeczywiście nadal bardzo duży problem. Należy niewątpliwie nawiązać kontakt z lekarzem, który zajmuje się tą problematyką i pod jego nadzorem postarać się kontrolować napady. Jeżeli ,,od wielu lat cierpię na migrenę", to trochę nie rozumiem dlaczego tak się już nie stało? Przecież w wielu miejscach w Polsce znajdują się różnego rodzaju placówki zajmujące się leczeniem bólów o różnym charakterze.
Natomiast co do leków rodzaju ibuprom, to jestem również zdania, że nie powinna Pani ich stosować. To nie są leki przeciwbólowe, tylko przeciwzapalne - a tylko przy okazji jednym z objawów zapalenia jest ból. Natomiast liczba niepożądanych działań ubocznych, które niesie za sobą nadużywanie niesteroidowy leków przeciwzapalnych jest dramatyczna......
dr Andrzej Żytkowski

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.