Jaki rodzaj rehabilitacji jest zalecany dla osób chorujących na zespół Ehlersa-Danlosa? Mam EDS i re

8 odpowiedzi
Jaki rodzaj rehabilitacji jest zalecany dla osób chorujących na zespół Ehlersa-Danlosa? Mam EDS i rehabilitowałam się u wielu specjalistow, a mój stan z każdą rehabilitacja się pogarsza i pojawia się kolejna kontuzje po wizycie u fizjoterapeuty. Wiem, że w EDSie potrzebne są specjalne działania. Jakie?
Polecam dyplomowanego terapeutę PNF i terapię ukierunkowana na budowanie stabilizacji

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Konieczne byłoby zweryfikowanie procesu terapeutycznego oraz wprowadzenie treningu stabilizacyjnego, gdyż w tym zespole mamy do czynienia z wiotkością tkanki łącznej, więc koniecznością jest dbanie o właściwe i stałe napięcie posturalne. Pozdrawiam
MA Pani zespół który leczy się w poradni genetycznej i od lekarza tej pradni powinna Pani dostać informację co może Pani wykonywać i jak funkcjonować Proszę unikać przeciążeń korzystać z pomocy urządzeń technicznych np winda zamiast schody i nie przeciążeń stawów unikać otarc skóry na rehabilitację trzeba chodzić i wykonywać ćwiczenia w odciazeniu aby nie dopuścić do pogłębiania destabilizacji stawów. Generalnie unikać przeciążeń i niedoprowadzac do zmeczenia stawów i mięśni. Jeść dużo Wit C i produkty które zawierają dużo bialka
Zespół Ehlersa-Danlosa cechuje nadmierna elastyczność stawów. W życiu codziennym oznacza to, że podczas wykonywania różnych czynności wykonuje się więcej ruchu w stawie niż się powinno. Bardzo często przekraczanie tej granicy jest przyczyną narastających przeciążeń i kolejnych urazów.
Najważniejszymi zagadnieniami na jakie należy zwrócić uwagę to:
- utrzymywanie prawiadłowej postawy ciała podczas statyki (stania, siedzenia) i dynamiki (ruchu),
- unikanie przeprostów w stawach,
- nie rozciąganie się ( ćwiczenia rozciągające typu joga itp.) - rozciągają one jeszcze bardziej struktury, które są już mocno rozciągnięte (więzadła, ścięgna). Powoduje to zwiększenie elastyczności, rozciągliwości tkanek, zmniejsza się ich sztywność przez co spada stabilizacja stawów, a mniejsza stabilność sprzyja urazom,
- wzmocnienie mięśni - jeśli brakuje stabilizacji z więzadeł i ścięgien można wykorzystać do tego mięśnie. Należy podjąć odpowiedni trening mięśniowy, który wzmocni mięśnie i pozwoli na zapewnienie większej stabilizacji
- istotne jest również podjęcie aktywności fizycznej. Stała aktywność korzystnie wpływa na pracę całego ciała, a przy tej jednostce chorobowej dodatkowo pozwala utrzymać wypracowany poziom stabilizacji stawów. Brak stałej aktywności fizycznej lub jej całkowity brak nie przyniesie korzystnych efektów.

Bez zastosowania się do wspomnianych zaleceń kontuzje będą nadal występować, a podejmowane rehabilitacje mogą być nie wystarczająco skuteczne.

Zalecam udanie się do odpowiedniego fizjoterapeuty, który nauczy prawidłowej postawy ciała i pomoże w budowaniu odpowiedniej stabilizacji stawów.
Dołączam się do opinii moich poprzedników jeżeli chodzi o zespół ehlersa-danlosa to przede wszystkim hipermobilność która pojawia się w stawach w związku z wiotkością więzadłowo powinniśmy przede wszystkim leczyć różnego rodzaju formami stabilizacji oczywiście najlepszym tutaj przykładem na to jest metoda pnf i praca z tak wykwalifikowanym dobrze terapeutą w tym kierunku powinna odnieść skutki pozytywne oczywiście dodatkową ważną rzeczą Wartą uwagi jest przede wszystkim to że raczej nie powinniśmy za bardzo forsować Pacjen to Chociażby ze względu na dużą ruchliwość i słabość naczyń krwionośnych występujących w tym zespole w tej jednostce chorobowej
Osobiście pracowałem technikami powieziowymi stecco u dziewczynki 13 letniej i poprawiały funkcje stawów i redukowały bol plus trening stabilizacyjny dla nadmiernie ruchomych stawów
Rowniez miałem styczność i potwierdzam powyższe opinie. Dodałbym do tego trening oddechowy metodą SpiroTiger. To ukierunkowany trening mięśni oddechowych, które rowniez utrzymują cześć stabilizacji w obrębie kręgosłupa. Sprzęt ma bardzo szerokie zastosowanie a to jeden z głównych plusów dla tego typu pacjentów.
U Pani potrzebna jest przede wszystkim stabilizacja ze względu na nadmierną ruchomośc. Byc może też rozluźnianie poszczególnych mięśni, jeżeli są zbyt mocno napięte. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.