Jakie badania należy zrobić po urazie kolana?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, 15 lat temu byłam miałam wykonaną artroskopie kolana, stwierdzono zastrzeżeń uszkodzenie ACL oraz uszkodzenie tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej, wykonano częściową meniscectomię-dren rejonach. 5 lat później zdecydowałam się na artroskopia rekonstrukcje ACL. M. Aesculap z wykorzystaniem przeszczepu z m. Połścięgnistego. Tydzień temu podczas zabawy z dzieckiem poczułam ból w kolanie. Kolano jest obolałe i spuchnięte. Mam trudności w chodzeniu i przy zagięcia nogi. Jakie badania powinnam wykonać czy: RTG, USG lub rezonans, aby sprawdzić co się dzieje w kolanie, jakiego urazu doznałem, czy jest on bardzo poważny. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Ewa Tukanowcz.
Szanowna Pani,
W opisanej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie rezonansu magnetycznego.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam!!! Nie ma co się na wyrost martwić - często po złożonych operacjach kolana i uszkodzeniach jakie Pani wymieniła drobne urazy mogą powodować wysięk - a to za kolei wywołuje ból i ograniczenie ruchomości. Nie chcę też mówić że nic się nie stało - moim zdaniem niezbędna jest ocena ortopedy (i badanie chorego) oraz ew. zlecenie dodatkowych badań typu RTG, USG, w następnej kolejności MRI (po badaniu przedmiotowym pacjenta!!!!) Obrzęk nieraz wymaga punkcji kolana. Pozdrawiam
Witam. Biorąc pod uwagę przedziały czasowe, o których Pani pisze wykonano u Pani rekonstrukcję ACL około 10 lat temu. To bardzo długi okres, tak więc przede wszystkim ciężko jest określić jakie jest prawdopodobieństwo, że dolegliwości które Pani obecnie odczuwa pochodzą konkretnie z tkanek poddanych rekonstrukcji, czy też jest to jakiś uraz ''świeży''. W kwestii wyboru badań obrazowych mając na uwadze przeszłość Pani stawu, i to jakim zabiegom został poddany, należało by wybrać takie badanie, które umożliwi określenie stanu tkanek miękkich w okolicy stawu kolanowego. Tak więc z badań podanych przez Panią jest to badanie USG oraz rezonans magnetyczny. Biorąc pod uwagę dostępność do tych badań sugerowałbym jako pierwsze wykonać badanie USG, gdyby to badanie nie dostarczyło potrzebnych informacji, wówczas można zastanowić się nad rezonansem. Jednak w Pani przypadku, z punktu widzenia fizjoterapeuty, jak najszybciej, jeszcze przed wykonaniem w/w badania skupiłbym się na redukcji obrzęku. Polecam chłodzenie stawu przy pomocy zimnych okładów (najlepiej sprawdzają się okłady żelowe dostępne w aptekach), 3-4 razy dziennie przez minimum 20min. jednorazowo. Aby okład był jak najbardziej skuteczny polecam jego wykonanie w tzw. pozycji drenażowej, czyli w przypadku stawu kolanowego najlepiej w pozycji leżenia na plecach, z kończyną uniesioną do góry. W tym celu najlepiej umieścić pod okolicą stawu skokowego oraz ewentualnie stawu kolanowego np. poduszkę, przez co kończyna zostanie uniesiona co ułatwi odpływ zalegającego obrzęku. Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą, który przeprowadzi dokładną diagnostykę funkcjonalną Pani stawu kolanowego co już z pewnością pozwoli ocenić jaka tkanka mogła ulec uszkodzeniu i podjąć stosowane postępowanie. Pozdrawiam.
Witam, jeśli chce Pani zrobić badania i udać się do lekarza to podstawowe badanie to USG.
Zapraszam też aby skorzystać z usług fizjoterapeuty, który również potrafi ocenić co się stało z kolanem badaniem manualnym. Pozdrawiam. fizjoterapiabytom.pl
Dobry wieczór Pani Ewo. Uważam, że w tym wypadku najlepszy będzie rezonans aczkolwiek spokojnie - pierwsze proszę udać się do odpowiedniego ortopedy lub fizjoterapeuty. Oni powiedzą co mogło się stać. Nie polecam wizyty na SOR bo może skończyć się to nogą w opatrunku gipsowym co nie zawsze jest zalecane. Proszę dopisać miejsce zamieszkania to polecę kogoś odpowiedniego. Pozdrawiam!

Eksperci

Aleksandra Miller

Aleksandra Miller

Fizjoterapeuta

Gdynia

Jakub Jastrzębski

Jakub Jastrzębski

Fizjoterapeuta

Siedlce

Igor Kłosiński

Igor Kłosiński

Fizjoterapeuta

Legionowo

Anna Siodłak

Anna Siodłak

Fizjoterapeuta

Gliwice

Beata Wodosławska

Beata Wodosławska

Fizjoterapeuta, Ortopeda

Konstancin-Jeziorna

Karolina Dudziak

Karolina Dudziak

Fizjoterapeuta

Chorzów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 295 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.