Jakie badania należy zrobić po urazie kolana?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, 15 lat temu byłam miałam wykonaną artroskopie kolana, stwierdzono zastrzeżeń uszkodzenie ACL oraz uszkodzenie tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej, wykonano częściową meniscectomię-dren rejonach. 5 lat później zdecydowałam się na artroskopia rekonstrukcje ACL. M. Aesculap z wykorzystaniem przeszczepu z m. Połścięgnistego. Tydzień temu podczas zabawy z dzieckiem poczułam ból w kolanie. Kolano jest obolałe i spuchnięte. Mam trudności w chodzeniu i przy zagięcia nogi. Jakie badania powinnam wykonać czy: RTG, USG lub rezonans, aby sprawdzić co się dzieje w kolanie, jakiego urazu doznałem, czy jest on bardzo poważny. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Ewa Tukanowcz.
Szanowna Pani,
W opisanej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie rezonansu magnetycznego.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Witam!!! Nie ma co się na wyrost martwić - często po złożonych operacjach kolana i uszkodzeniach jakie Pani wymieniła drobne urazy mogą powodować wysięk - a to za kolei wywołuje ból i ograniczenie ruchomości. Nie chcę też mówić że nic się nie stało - moim zdaniem niezbędna jest ocena ortopedy (i badanie chorego) oraz ew. zlecenie dodatkowych badań typu RTG, USG, w następnej kolejności MRI (po badaniu przedmiotowym pacjenta!!!!) Obrzęk nieraz wymaga punkcji kolana. Pozdrawiam
Witam. Biorąc pod uwagę przedziały czasowe, o których Pani pisze wykonano u Pani rekonstrukcję ACL około 10 lat temu. To bardzo długi okres, tak więc przede wszystkim ciężko jest określić jakie jest prawdopodobieństwo, że dolegliwości które Pani obecnie odczuwa pochodzą konkretnie z tkanek poddanych rekonstrukcji, czy też jest to jakiś uraz ''świeży''. W kwestii wyboru badań obrazowych mając na uwadze przeszłość Pani stawu, i to jakim zabiegom został poddany, należało by wybrać takie badanie, które umożliwi określenie stanu tkanek miękkich w okolicy stawu kolanowego. Tak więc z badań podanych przez Panią jest to badanie USG oraz rezonans magnetyczny. Biorąc pod uwagę dostępność do tych badań sugerowałbym jako pierwsze wykonać badanie USG, gdyby to badanie nie dostarczyło potrzebnych informacji, wówczas można zastanowić się nad rezonansem. Jednak w Pani przypadku, z punktu widzenia fizjoterapeuty, jak najszybciej, jeszcze przed wykonaniem w/w badania skupiłbym się na redukcji obrzęku. Polecam chłodzenie stawu przy pomocy zimnych okładów (najlepiej sprawdzają się okłady żelowe dostępne w aptekach), 3-4 razy dziennie przez minimum 20min. jednorazowo. Aby okład był jak najbardziej skuteczny polecam jego wykonanie w tzw. pozycji drenażowej, czyli w przypadku stawu kolanowego najlepiej w pozycji leżenia na plecach, z kończyną uniesioną do góry. W tym celu najlepiej umieścić pod okolicą stawu skokowego oraz ewentualnie stawu kolanowego np. poduszkę, przez co kończyna zostanie uniesiona co ułatwi odpływ zalegającego obrzęku. Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą, który przeprowadzi dokładną diagnostykę funkcjonalną Pani stawu kolanowego co już z pewnością pozwoli ocenić jaka tkanka mogła ulec uszkodzeniu i podjąć stosowane postępowanie. Pozdrawiam.
Witam, jeśli chce Pani zrobić badania i udać się do lekarza to podstawowe badanie to USG.
Zapraszam też aby skorzystać z usług fizjoterapeuty, który również potrafi ocenić co się stało z kolanem badaniem manualnym. Pozdrawiam. fizjoterapiabytom.pl
Dobry wieczór Pani Ewo. Uważam, że w tym wypadku najlepszy będzie rezonans aczkolwiek spokojnie - pierwsze proszę udać się do odpowiedniego ortopedy lub fizjoterapeuty. Oni powiedzą co mogło się stać. Nie polecam wizyty na SOR bo może skończyć się to nogą w opatrunku gipsowym co nie zawsze jest zalecane. Proszę dopisać miejsce zamieszkania to polecę kogoś odpowiedniego. Pozdrawiam!