Jakie badania zrobić przed wizytą u dietetyka? Podejrzewam, że nie powinnam jeść glutenu, ponieważ b

3 odpowiedzi
Jakie badania zrobić przed wizytą u dietetyka? Podejrzewam, że nie powinnam jeść glutenu, ponieważ bardzo źle się czuję po zjedzeniu produktów, które go zawierają. Brzuch robi się wzdęty i twardy.
W zależności od tego jakie podłoże ma choroba można wykonać 3 różne diagnostyki:
1. Celiakia - oznaczenie przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej.
2. Alergia - testy skórne.
3. Nie Celia kal na nietolerancja glutenu to wykluczenie innych chorób gluteno zależnych.
Na pewno nie powinno się odstawiać glutenu samodzielnie. Ponieważ chociażby przy diagnostyce celiaki organizm musi przez jakis czas być wystawiony na jego działanie.

Diagnostykę należy przeprowadzić pod opieką lekarza gastroenterologa. Tylko lekarz może postawić diagnozę i zlecić odpowiednie badania.

Ważne jest również przeprowadzenie dokładnego wywiadu żywieniowego. Niestety często w mojej praktyce zdążają się pacjenci, którzy źle się samodzielnie zdiagnozowali.
A problem często ma inne podłoże.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z pewnością, nie należy samodzielnie wykluczać glutenu, ponieważ wzdęcia i bóle brzuch mogą mieć wiele przyczyn. Najważniejsze w tym momencie jest udanie się do specjalisty i wykonanie badań np. w kierunku celiakii czyli oznaczeniu anty-tTG. Lekarz w dalszym etapie pokieruje jakie badania należy następnie wykonać. Myślę, że dopiero z kompletem wykonanych badań wizyta u dietetyka będzie najlepszą opcją, ponieważ będzie można ustalić cel dietoterapii.
Myślę, że w takiej sytuacji lepiej najpierw skonsultować się z dietetykiem lub w celu dokładnej diagnostyki z gastroenterologiem, żeby wykonać odpowiednie badania i nie narażać się na zbędne koszty. :) pozdrawiam i trzymam kciuki, żeby szybko udało się namierzyć i wyeliminować przyczynę dolegliwości.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.