Jakie badanie wykonać po zatorze płucnym.

8 odpowiedzi
Jakie badanie wykonać po zatorze płucnym.
Dzień dobry. Jestem 13 miesięcy po przebytym zatorze płucnym Przyjmuję xarelto 20mg raz dziennie.Dwa razy miałem robione echo serca. Wyniki są b.dobre. Czy do odstawienia xarelto należy wykonać inne badania np angio TK klatki piersiowej, czy scyntygrafie perfuzyjną płuc
Które badanie jest lepsze w diagnostyce i mniej szkodliwe dla organizmu. Wiem że angio TK klatki piersiowej z kontrastem bardzo obciąża nerki. Czy może wystarczy tylko echo serca które jest nieszkodliwe dla organizmu.
Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Proponuję wykonać doppler żył kończyn dolnych. CT i scyntyhtrafia nic nie wniosą - nie warto się naświetlać. Potem trzeba ocenić ryzyko nawrotu zakrzepicy i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie można tylko na podstawie tych danych udzielić profesjonalnej odpowiedzi. Konieczna jest ocena kliniczna przez kardiologa.
Nie wymaga się badań kontrolnych przed odstawieniem leku
Szanowny Panie.
Najważniejszym punktem jest ustalenie okoliczności, w których doszło do zachorowania. Jeśli potencjalna przyczyna zatorowości płucnej jest wiadoma lub prawdopodobna (duży uraz, np. złamanie, unieruchomienie, ciężka choroba zapalna, np. zapalenie płuc), to dla podjęcia decyzji o odstawieniu preparatu Xarelto po roku jego stosowania wystarczy prawidłowy wynik badania echokardiograficznego ("ECHO"). Tylko w razie wątpliwości konieczne jest kolejne badanie angio-TK.
Jeśli jednak przyczyna zatoru płucnego nie jest znana, to należy wykonać szczegółowe badania układu krzepnięcia, między innymi poziom białka "C" i białka "S", aktywność AT III, badanie na obecność przeciwciała antyfosfolipidowych, obecność mutacji "Leiden" genu czynnika V oraz obecność mutacji 2021A genu protrombiny. W przypadku obecności zaburzeń układu krzepnięcia sprzyjających spontanicznemu powstawaniu zakrzepów (w szczególności mutacji genetycznych) stosowanie preparatu Xarelto lub podobnego może być wskazane bezterminowo z uwagi na duże ryzyko ponownego zatoru.
W przypadku choroby nowotworowej, profilaktyka przeciwzakrzepowa wskazana jest przez cały czas aktywności choroby, aż do uzyskania remisji.
Dzień dobry! Czas stosowania leków przeciwzakrzepowych po zatorze płucnym jest uzależniony od tego, czy została zidentyfikowana przyczyna zatoru, czy była/jest ona odwracalna i czy był to pierwszy czy kolejny epizod zatorowości płucnej. W przypadku odwracalnej przyczyny i pierwszego epizodu, przy braku dolegliwości, prawidłowych wynikach badania echokardiograficznego (braku podejrzenia nadciśnienia płucnego), tomografia komputerowa nie jest konieczna.
Dzień dobry

Decyzję o odstawieniu Xarelto powinno się podjąć po rozważeniu wielu czynników. Kluczowe jest to, czy znana jest przyczyna zatoru i czy została usunięta. Jeśli tak, leczenie przeciwkrzepliwe powinno trwać trzy miesiące. W przeciwnym wypadku należy rozważyć przewlekłe stosowanie antykoagulacji. Oczywiście bierze się również pod uwagę inne czynniki, takie jak ryzyko krwawienia, choroby współistniejące, takie jak zespół antyfosfolipidowy, choroba nowotworowa, trombofilia i inne. Jeżeli chodzi o badania, echokardiografia ocenia przede wszystkim następstwa zatorowości, takie jak przeciążenie prawej komory czy podwyższone ciśnienie w tętnicach płucnych. Tomografia komputerowa z podaniem kontrastu pozwala uwidocznić i zlokalizować materiał zatorowy w naczyniach płucnych. Zdarzają się powikłania po podaniu kontrastu, takie jak na przykład niewydolność nerek, ale przy odpowiednich środkach ostrożności i wykluczeniu przeciwwskazań można zminimalizować ryzyko. Wszystkie te badania wykonywane są w celu diagnostyki zatorowości, a nie monitorowania przebiegu. Rozumiem, że w Pana przypadku diagnoza została już postawiona, proponuję więc przeanalizować czynniki, o których wspominałem.

Pozdrawiam i życzę zdrówka
Tomasz Maćkowiak
Nie wiem w jakim jest Pan/Pani wieku, na jakie schorzenia Pan/Pani choruje- to wszystko jest bardzo ważne. Nie mogę odpowiedzieć bez zapoznania się z dokumentacją lekarską.Pozdrawiam.
Witam, czy znana jest przyczyna zatorowości płucnej? Czy jest odwracalna? Trochę mało danych żeby móc udzielić prawidłowej odpowiedzi. Celem długoterminowego leczenia przeciwkrzepliwego u pacjentów po ZP jest zapobieganie jej nawrotom. Przy braku objawów klinicznych nie ma konieczności wykonywania kontrolnego badania angio CT tętnic płucnych. Ważna jest przyczyna zatorowości płucnej oraz określenie ryzyka krwawienia u chorego. Jeżeli echo serca wychodzi prawidłowo jest to dobry czynnik prognostyczny. Powinien Pan zgłosić się z całą dokumentacją medyczną do kardiologa żeby mógł podjąć decyzje co do dalszego leczenia przeciwkrzepliwego. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.