Jakie gadżety lub rzeczy można zakupić, aby łagodzić Autyzm, Aspergera lub ADD/ADHD? Z istniejących

3 odpowiedzi
Jakie gadżety lub rzeczy można zakupić, aby łagodzić Autyzm, Aspergera lub ADD/ADHD?
Z istniejących znam:
1. Zatyczki do uszu - ewentualnie słuchawki dla autystów, ale są też takie mini zatyczki, których nie widać a obniżają dźwięk o 32dB
2. Kołdra obciążeniowa - daje poczucie ciągłego, stałego nacisku. Uspokaja, pomaga także na ruchliwe nogi i inne kończyny przy ADD/ADHD
3. Poduszka terapeutyczna - tutaj musiałbym zgłębić bardziej temat

Co jeszcze?
Dzień dobry, to zależy czego ta osoba potrzebuj. Aby łagodzić trudności doświadczane przez osobę z ASD lub ADHD/ADD należy zrobić dokładną diagnozę, zbudować plan wsparcia dla konkretnej osoby i go przetestować. Czyli najpierw patrzymy jakie sytuacje są dla takiej osoby trudne i do nich dobieramy działania, czasem jakieś gadżety. Nawet zwykły długopis lub budzik może być gadżetem ułatwiających funkcjonowanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Zgodnie z literaturą, gadżet zwiększający zdolność do skupienia uwagi lub pozwalający radzić sobie z przestymulowaniem dla osób w spektrum autyzmu lub z ADHD powinien funkcjonalnie zwiększać uwagę, ale nie powinien jej całkowicie rozpraszać (tj. nie powinien wymagać ciągłego monitorowania wzrokiem). Istnieje wiele stron internetowych oferujących zakup tzw. zabawek zwiększających uwagę (po angielsku: focus toys, focus tools lub fidget toys). Do najpopularniejszych, oprócz tych, które Pan wymienił, należą między innymi:

Fidget spinnery
Zwykła guma do żucia (jeżeli ktoś ją lubi)
Gumowa taśma elastyczna
Zabawki do gryzienia (tzw. chewelry)
Piłka kolczatka (mała do ręki lub pod nogi)
Piłka zgniotka

Proszę pamiętać, że każda osoba ma swoje preferencje dotyczące takich gadżetów. Najważniejsze to poznać, jaki rodzaj stymulacji pomaga danej osobie najlepiej radzić sobie z poczuciem nadpobudliwości i przestymulowania, a następnie odpowiednio dobrać gadżet pod tym kątem. Należy również zauważyć, że tego typu gadżety nie pomogą w 100% w trudnościach związanych z ADHD lub autyzmem. Oprócz gadżetów istotne jest odpowiednie dostosowanie środowiska pracy, struktury zadaniowej i codziennego otoczenia, aby uwzględniały potrzeby ruchu (np. poprzez zapewnienie przerw w pracy) oraz obniżoną zdolność uwagi (np. poprzez dzielenie pracy na krótsze okresy odpowiadające interwałom maksymalnego skupienia uwagi).
Dzień dobry! Oto kilka innych gadżetów i przedmiotów, które mogą być pomocne dla osób z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD lub ADD:

Lekki dywanik dotykowy: Dywaniki dotykowe zapewniają różnorodne tekstury i powierzchnie do eksploracji sensorycznej, co może być korzystne dla osób z autyzmem lub innymi zaburzeniami sensorycznymi.

Zestaw do sensorycznej integracji: Zawiera różnorodne przedmioty, takie jak sensoryczne klocki, gumowe zabawki, latawce sensoryczne, sprężyny do ściskania, które mogą pomóc w regulacji zmysłów i stymulacji sensorycznej.

Tablice obrazkowe lub plansze komunikacyjne: Pomagają osobom z trudnościami w komunikacji w wyrażaniu potrzeb, uczuciach i myśli za pomocą obrazków lub symboli.

Przytulanki lub zabawki sensoryczne: Zabawki o różnych teksturach, kształtach i kolorach mogą być uspokajające i stymulujące sensorycznie.

Lampa solna lub lampka nocna: Lampy solne mogą być relaksujące i stymulujące wizualnie. Niektórzy ludzie twierdzą, że emitując ciepłe światło, mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

Gadżety do regulacji ruchu: Takie jak ćwiczeniowe piłki, gumowe smoczki do żucia, skakające piłki, które pomagają w regulacji ruchu i pomagają w koncentracji.

Zestaw do tworzenia „kącika spokoju”: Stworzenie przestrzeni, która jest cicha, przytulna i pozbawiona bodźców może być pomocne dla osób z trudnościami w koncentracji i regulacji emocji.

Te przedmioty mogą być pomocne, ale warto pamiętać, że każda osoba jest inna, dlatego ważne jest eksperymentowanie i dostosowywanie się do indywidualnych potrzeb i preferencji danej osoby. Zawsze warto również konsultować się z terapeutą lub specjalistą ds. autyzmu/ADHD, aby uzyskać bardziej spersonalizowane zalecenia.




Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.