Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciąże podczas pettingu w dzień przed miesiączką. Dodam, że c

2 odpowiedzi
Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciąże podczas pettingu w dzień przed miesiączką. Dodam, że członek nie był wprowadzany do pochwy, a jedynie doszło do obcierania członkiem okolic pochwy bez wytrysku? Miesiączka spóźnia się już ponad tydzień, a następnego dnia po pettingu, był śluz płodny.
Prawdopopobieńtwo zajścia w ciążę podczas pettingu dzień przed miesiączką minimalne jest. Z matką naturą jeszcze nikt nie wygrał. Plemniki mogą być w ujściu zew. cewki moczowej, tzw. ulanie nasienia nieodczuwalnego przez mężczyzne i może dojść do zapłodnienia. Sluz wyglądający na płodny, na drugi dzień po pettingu może być efektem podniecenia seksualnego / wydzielany przez gruczoły w przedsionku pochwy/. przyczyna opóźnienia miesiączki powinna być zdiagnozowana, gdyby cżęściej sie powtarzała

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,

porusza Pani kilka kwestii, które warte są objaśnienia, a ich znajomość pozwoli wyeliminować stres i odpowiednio zaplanować chwile intymne oraz podjąć decyzję co do antykoncepcji.
Zacznijmy od kwestii cyklu miesięcznego, który pozwoli Pani umiejętnie określić prawdopodobny czas owulacji, który zw. jest ze szczytem płodności kobiety w całym cyklu menstruacyjnym.
Za prawidłowe uważa się wahania cyklu mieszczące się w granicach 24 – 32 dni. U większości kobiet cykl trwa 25 – 30 dni.
Przyjmijmy, że Pani cykl wynosi 28 dni. W 28-dniowym cyklu długość fazy pomiesiączkowej jest równa długości fazy przedmiesiączkowej, a więc trwa po 14 dni.
Teraz spójrzmy na cykle owulacyjne. Tu faza przedmiesiączkowa jest względnie stała. Wszelkie zmiany w długości cyklu zależą natomiast m.in. od fazy pomiesiączkowej (co jest zw. z czasem potrzebnym do uzyskania dojrzałości przez komórkę jajową).
To przypomnienie pozwoli nam przyjrzeć się kwestii owulacji. Jak Pani pamięta owulacja to inaczej jajeczkowanie, czyli proces, w którym zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa z pęcherzyka Graafa i z jajnika przemieszcza się do jajowodu. Wróćmy do naszego przykładu z 28-dniowym cyklem. Owulacja wypadnie wówczas z 14/15 dzień.
Dni płodne, czyli okres kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia zaczynają się przed owulacją. Przy wyliczaniu dni płodnych należy wziąć pod uwagę m.in. żywotność komórki jajowej oraz plemników. W piśmiennictwie spotka się Pani z informacją, że komórka jajowa żyje przeciętnie ok. doby. Dlaczego zatem okres kobiecej płodności jest dłuższy? Za przyczyną plemników. Choć cykl życia plemników to 48 h, to w sprzyjających warunkach mogą one przeżyć w drogach rodnych kobiety, jej macicy i jajowodach nawet 5 – 7 dni. Dzieje się tak dzięki śluzowi szyjki macicy, który działa niczym najnowszej generacji pancerz ochrony. Proszę zatem pamiętać, że takie wsparcie pozwala plemnikowi przeżyć nawet 5 dni przed owulacją i 2 dni po niej, by ostatecznie zapłodnić komórkę.
Po wyliczaniu prawdopodobnego czasu owulacji warto brać pod uwagę też kwestię jego późniejszego wystąpienia i dla bezpieczeństwa doliczyć 2 dni ewentualnego ryzyka zapłodnienia po spodziewanej owulacji.
Zatem ok. 5 – 7 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej są zw. z większym ryzykiem. Mamy zatem znaczny potencjalny przedział zw. z płodnością kobiety: 5 – 9 dni.
Tuż przed samą miesiączką mamy dni niepłodne.
Pisze Pani o opóźnianiu się okresu. Warto pamiętać, że może to być wynikiem niekoniecznie ciąży a:
1. nieprawidłowej gospodarki hormonalnej (m.in. zw. z chorobami tarczycy). Hormonalną przyczyną zaburzeń cyklu jest także niedobrana odpowiednio antykoncepcja hormonalna.
2. stresu
3. podróży (zmiany klimatu i strefy czasowej)
4. podróży i zw. z nią stresu
5. przepracowania, długotrwałego zmęczenia
6. nieodpowiednio dobranej lub restrykcyjnej dieta
7. choroby.

I na koniec należy pamiętać, że wydzielina wydobywająca się z prącia jeszcze przed wytryskiem (tzw. preejakulat) może (!!!!) zawierać plemniki i w ten sposób może dojść do zapłodnienia. Zatem petting w takiej formie, o jakiej Pani pisze, może w okresie dni płodnych zwiększyć ryzyko nieplanowanej ciąży.
Ufam, że choć dłuższa odpowiedź, to okazała się pomocna i dzięki niej będzie Pani mogła w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący planować kolejne zbliżenia, czego życzę.

Dr Monika Gmurek

Eksperci

Renata Dominikowska

Renata Dominikowska

Ginekolog, Ginekolog dziecięcy

Elbląg

Karolina Kurlenko

Karolina Kurlenko

Ginekolog

Warszawa

Natalia Padyk

Natalia Padyk

Dietetyk

Łódź

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 473 pytań dotyczących usługi: zaburzenia miesiączkowania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.