Jakie leki w depresji atypowej

2 odpowiedzi
Witam.Od kilku lat zazywam antydepresanty SSRI lecz nie dzialaja zbyt dobrze.Jakie inne grpy lekow stosuje sie w depresji atypowej z nadmierna sennoscia zniecheceniem i podwyzszonym apetytem?
Witam. Leki z grupy SSRI są najczęściej stosowaną grupą leków w leczeniu zaburzeń depresyjnych, w tym depresji atypowej. Jeżeli nie ma skuteczności SSRI dysponujemy innymi grupami leków o aktywizującym potencjale jak np. SNRI- wenlafaksyna, duloksetyna, NDRI- bupropion a także leki o noradrenergicznym efekcie- reboksetyna. W przypadku depresji atypowej z hipersomnią i nadmiernym łaknieniem zawsze należy ocenić czy nie należy ona do tzw. spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej, wówczas skuteczniejsze okaże się leczenie nie lekami przeciwdepresyjnymi a normotymicznymi- np. lamotryginą. Warto podkreślić, że objawy tj. senność, zmiany łaknienia mogą być objawem innych chorób, dlatego konieczne jest wykluczenie innych schorzeń somatycznych. Proszę wykonać podstawowe badania laboratoryjne z uwzględnieniem funkcji tarczycy. Serdecznie pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Wymienione cechy depresji są dość typowe, może bardziej dla depresji w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. SSRI to najczęściej stosowane leki w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Kiedy nie przynoszą pożądanego efektu( oczywiście przy założeniu,że są stosowane w odpowiednich dawkach i przez odpowiedni czas) można dołożyć do nich lek z innej grupy np,selektywnych inhibitorów noradrenaliny i dopaminy np. bupropion (Wellbutrin, Zyban). Dopamina i noradrenalina wpływają na napęd i motywację do działania. Działanie SSRI można spotencjalizować lamotryginą, małymi dawkami lewotyroksyny. Tutaj zasugeruję kontrolę poziomu hormonów tarczycy, morfologii krwi i poziomu żelaza. Nieprawidłowe wartości tych parametrów mogą powodować objawy przypominające depresję, ale też nasilać objawy pierwotnie wynikające z depresji. SSRI można zamienić na lek z grupy SNRI (wenlafaksyna, duloksetyna) lub na trójcykliczny lek przeciwdepresyjny(klomipramina). Jest wiele możliwości farmakoterapii. Proszę zapytać o mozliwości weryfikacji leczenia swojego lekarza prowadzącego. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.