Jakie leki zażywać na przeziębienie, kaszel, by nie spadły płytki krwi?

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
moja mama (obecnie 64 lata) pod koniec 2014 roku przeszła dwie operacje ginekologiczne. Na początku 2015 roku wyszła jej, jak sądziła, wysypka na nogach. Okazało się, że lekarz rodzinny nie rozpoznał małopłytkowości. Mama trafiła do hematologa, gdy płytki na cytrynian wynosiły zaledwie 11. Przez kilka miesięcy leczyła się i stan płytek wahał się między 20 - 60. Od sierpnia 2015 unormował się i nie spadł już nigdy poniżej 100. W ostatnich miesiącach jest nawet około 200, raz nawet zdarzyło się ponad 300. Nie wiemy dlaczego mama zachorowała, mama pamięta jednak, że po powrocie ze szpitala w 2014 roku była bardzo przeziębiona i lekarz rodzinny zapisał antybiotyk unidox. Wówczas mama go zażyła, a dopiero gdy zdiagnozowano małopłytkowość, przeczytała ulotkę i z niej się dowiedziała, że lek ten mógł obniżyć płytki krwi.
W tej chwili mama ma kaszel i jest przeziębiona, lekarz rodzinny zapisał antybiotyk... unidox solutab (doxycyclinum) 100 mg tabletki, którego nie zażyła w obawie, iż znów obniży płytki. Czy są jakieś bezpieczne leki dla mojej mamy na kaszel, przeziębienie, grypę itp, które mogłaby zażywać bez obaw? Proszę o podpowiedź.
Paulina
trudno powiedzieć czy ten właśnie antybiotyk spowodował spadek płytek krwi, być może... ale najpewniej płytki spadły w wyniku samej infekcji... jeśli Mama wymaga leczenia antybiotykiem to może otrzymać augementin lub zinnat /nie powinny spowodować znaczących zmian w morfologii krwi/... leki p/zapalne np. ibuprom, paracetamol też nie są przeciwwskazane... przede wszystkim jednak trzeba jak najszybciej wyleczyć infekcję ponieważ ona może powodować powstawanie przeciwciał które mogą powodować małopłytkowość... w razie wątpliwości/pytań zapraszam na wizytę...

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.