Jakie mechanizmy obronne występują w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych?

2 odpowiedzi
Jakie mechanizmy obronne występują w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych?
Jest to ciekawe pytanie. Każdy przypadek ma swoją specyfikę, odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudne bez wywiadu u specjalisty od zdrowia psychicznego-to polecam i serdecznie pozdrawiaj, MŁ

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne są ściśle związane z doświadczeniem lęku, jednak należy pamiętać, że każdy człowiek jest stworzeniem unikatowym i nie występuje drugi, dokładnie taki sam egzemplarz. :)
W związku z tym, każda osoba, dotknięta tym zaburzeniem, będzie je przeżywała po swojemu, stosując swoje mechanizmy. Oczywiście, będą punkty wspólne, cechy, które połączą te osoby, ale nadal pozostaną indywidualnymi przypadkami.
Tym, co przychodzi mi na myśl, jako o cesze łączącej osoby, doświadczające kompulsji, jest przymus, który ma ocalić przed katastrofą. Tak więc mechanizmem w tym przypadku może być przenoszenie lęku na konkretne czynności i stosowanie technik "zaradczych", aby uratować się przed przykrym doświadczeniem.
Podobny mechanizm pojawia się u osób, dotkniętych zaburzeniem lękowym, które doświadczają tzw "lęku antycypacyjnego", tj lęku przed lękiem. Osoba, która przeżyła atak lęku panicznego w tramwaju, może "ratować" się unikając pojazdów szynowych.
Ze względu na wielorakość podłóż i mechanizmów, podstawą jest dopasowywanie narzędzi i metod terapeutycznych, a także opisu zjawisk do konkretnej osoby, pamiętając o tym, że jest ona unikatem.
Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.