jakie negatywne skutki psychiczne wynikają z potencjalnie długotrwałych dwóch nieadaptacyjnych i roz

2 odpowiedzi
jakie negatywne skutki psychiczne wynikają z potencjalnie długotrwałych dwóch nieadaptacyjnych i rozbieżnych strategii tj. tłumienia lub zbyt swobodnej ekspresji erotycznej?
Witam,
Potencjalne negatywne skutki psychiczne wynikające z długotrwałego stosowania nieadaptacyjnych i rozbieżnych strategii tłumienia lub zbyt swobodnej ekspresji erotycznej mogą być różnorodne. Oto niektóre z nich: Niskie poczucie własnej wartości, zwiększone poziomy stresu, problemy związane z intymnością: Osoby stosujące nieadaptacyjne strategie mogą mieć problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem bliskich relacji, w tym związków intymnych. Z kolei osoby, które zbyt swobodnie wyrażają swoje potrzeby erotyczne, mogą mieć trudności z nawiązywaniem bardziej złożonych i trwałych związków, zaburzenia nastroju: depresja, lęk oraz trudności w komunikacji

Ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba jest inna, a reakcje na nieadaptacyjne i rozbieżne strategie tłumienia lub zbyt swobodnej ekspresji erotycznej mogą być różne. W razie potrzeby należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże zidentyfikować i rozwiązać problemy związane z tymi strategiami.

Pozdrawiam
Izabela Faber

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry

Opisywany przez Pana/Panią przypadek stosowania nieadaptacyjnych i jednocześnie sprzecznych strategii radzenia sobie z trudnościami stanowi przede wszystkim odzwierciedlenie istnienia konfliktu wewnętrznego. Próby jego rozwiązania nieść mogą liczne implikacje zarówno w życiu wewnętrznym Pacjenta, jak i w funkcjonowaniu społecznym - ich konsekwencje będą wynikały wprost z podejmowanych przez Pacjenta aktywności, dlatego jest to przypadek który najlepiej rozważać jest jednostkowo. Niewątpliwym kosztem (nie)realizowania popędu poprzez tłumienie jest wpływ na życie wewnętrzne Pacjenta - niezaspokojone, tłumione potrzeby mogą skutkować nadmiernym poczuciem winy, wpływać na samoocenę oraz powodować liczne objawy psychosomatyczne. Rozhamowanie zaś częściej wiąże się z konsekwencjami natury społecznej, takimi jak odrzucenie, trudności z funkcjonowaniem w związkach, czy też wchodzenie w relacje o charakterze przemocowym i eksploatacyjnym. Skutkiem naprzemiennego podejmowania działań sprzecznych, prócz silnej labilności emocjonalnej oraz narastającego poczucia winy, w dłuższym okresie może być także dekompensacja, czyli rodzaj załamania, często powiązany z silny odreagowaniem, którego skutki doraźnie leczy się szpitalnie, na oddziałach ogólnopsychiatrycznych.

Jeśli potrzebuje Pan/i wsparcia - warto skierować się do specjalisty, najlepiej psychologa-psychoterapeuty. Dobrym nurtem do zaadresowania tego rodzaju trudności będzie nurt psychodynamiczny, który pozwoli na lepsze zrozumienie natury konfliktów wewnętrznych oraz da perspektywę na zmiany i wykształcenie bardziej adaptacyjnych sposobów radzenia sobie z trudnościami.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.