Jakie objawy podobne w schizofrenii mogą występować w schizoidalnym zaburzeniu i osobowości? Nieobec

3 odpowiedzi
Jakie objawy podobne w schizofrenii mogą występować w schizoidalnym zaburzeniu i osobowości? Nieobecność duchem przez większość czasu, zamyślanie się, tworzenie scenariuszy w wyobraźni, myśli narcystyczne i wielkościowe, nie wiedza kim się jest, różnica między tym co się mówi a czuje, życie w przeszłości - Przejmować się czy to normalne u kogoś, kto ma cechy schizoidalne?
Objawy mogą być bardzo różne. Na pytanie czy przejmować się, odpowiem tak: zależy czy to przeszkadza w funkcjonowaniu? Jeśli tak, to warto nad tym popracować.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Charakterystyczne objawy występujące w osobowości schizoidalnej to: brak lub znikome działania służące przyjemności,
chłód emocjonalny, wycofanie się lub spłycenie uczuciowości,
ograniczona zdolność wyrażania przyjaznych, ciepłych uczuć lub gniewu wobec innych, brak zainteresowania zarówno pochwałami, jak i krytyką, samotnictwo, silne skłonności do fantazjowania i introspekcji, brak bliskich przyjaciół lub stałych partnerów, wyraźna niewrażliwość na obowiązujące normy i konwencje społeczne. Wymienione przez Panią mogą występować w tym zaburzeniu. Po diagnozie tego zaburzenia należy podjąć psychoterapię i pracować nad tymi objawami.
Objawy, które Pani opisuje są na tyle niespecyficzne, że mogą w cale nie odnosić się ani do schizofreni, ani do osobowości schizoidalnej - wskazana jest poszerzona diagnoza. Odpowiadając na pytanie, czy warto się tym przejmować, odpowiedziałabym, że zależy to czy jest to coś co przeszkadza takiej osobie w funkcjonowaniu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.