Jakie plusy moze miec zwiazek z silna dyrektywna kobieta? Co z tego ze sie takie podobaja jak zwiaze

2 odpowiedzi
Jakie plusy moze miec zwiazek z silna dyrektywna kobieta? Co z tego ze sie takie podobaja jak zwiazek bedzie zafiksowany? Ona bedzie pelnic role meskie, a mezczyzna jakie ma pelnic, skoro jest slaby, pseudozenskie?
W odpowiedzi na to pytanie oczywiście należy być ostrożnym z uogólnieniami, bo określenie "silna, dyrektywna kobieta" może być używane w odniesieniu do skrajności, ale też niepatologicznych tendencji. Także wiele zależy od tego, co Pan ma na myśli, mówiąc o silnej, niezależnej kobiecie i co Pan ma na myśli, mówiąc o rolach męskich i żeńskich.
Można jednak powiedzieć, że w wielu przypadkach takie dominujące, władcze zachowania (niezależnie od tego, czy dotyczą kobiety czy mężczyzny), to często przykrywka zupełnie odwrotnych tendencji, głęboko ukrytych potrzeb - np. lęku przed samotnością, pragnienia zależności, panicznej próby udowodnienia swojego znaczenia.
Podobnie "uległy" partner(ka) może sprawiać wrażenie spokojnego, łagodnego i wyrozumiałego człowieka, a w gruncie rzeczy wcale nie chcieć się podporządkowywać i pozostawać bierno-agresywnym, ignorując partnera(kę), co zwykle doprowadza drugą stronę do jeszcze większej złości.
Tego rodzaju komplementarny wzorzec związku może np. wynikać z doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego - np. mężczyzna "słaby" może być synem silnej kobiety i poszukiwać (świadomie lub nieświadomie) podobnych cech w partnerce. Tyle, że jeśli rzeczywiście te cechy znajdzie, ma duże szanse pozostania na zawsze na swojej "słabej pozycji", bo ta silna kobieta z pewnością będzie działać w taki sposób, by utwierdzać go w jego słabości, a siebie w swojej sile (np. negować jego decyzje, krytykować), jednocześnie prowadząc siebie do stanu przeciążenia. On z kolei będzie coraz bardziej się wycofywał...
Kobieta, która nie jest w stanie przyjąć własnej słabości i dać sobie do niej prawa, nie będzie też w stanie zaakceptować jakichkolwiek przejawów słabości ze strony swojego partnera (denerwują nas w ludziach te cechy, które u siebie negujemy). Będzie nieustannie widzieć w nim te cechy, które neguje w samej sobie: słabość, miękkość, uległość, niezdecydowanie, emocjonalność. W drugą stronę także to działa i prowadzi do tego, że nawet jeśli takie związki bywają trwałe, to trudno w nich mówić o głębokiej satysfakcji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Silna, dyrektywna osoba (nie tylko kobieta) może być wsparciem dla partnera. Kimś, kto inicjuje pomysły/działania, które druga osoba może z powodzeniem kontynuować. To, że ktoś w związku jest silny nie oznacza automatycznie słabości u drugiej osoby, która może być wrażliwa, delikatna, empatyczna.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.