Jakie skutki patologiczną-kliniczne w psychice wynikają z długo letniego tłumienia agresji i przeżyw

3 odpowiedzi
Jakie skutki patologiczną-kliniczne w psychice wynikają z długo letniego tłumienia agresji i przeżywania jej do wewnątrz internalizacyjnie?
Bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Po pierwsze "tłumienie emocji" to jest pojęcie wieloznaczne. Na czym konkretnie polega tłumienie emocji u Państwa?

Po drugie to jak różne formy radzenia sobie z emocjami to sprawa mocno indywidualna.

W przypadku klasycznego podejścia do tłumienia złości wskazuje się najczęściej: stany depresyjne, skłonność do niekontrolowanych wybuchów agresji, napięcia mięśniowe w różnych częściach ciała, spadek wydolności układu odpornościowego.

Pozdrawiam i powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Długotrwałe tłumienie agresji i internalizacja jej mogą prowadzić do wielu skutków patologicznych w psychice, takich jak:

Depresja: Tłumienie agresji może zwiększyć ryzyko depresji, ponieważ niezwykle silne emocje pozostają nierozwiązane i wywołują uczucie beznadziejności.

Lęk: Internalizacja agresji może prowadzić do chronicznego lęku, ponieważ osoba może stać się hiperalarmowana wobec swoich emocji i reagować lękiem na wybuchające uczucia.

Niskie poczucie własnej wartości: Tłumienie agresji i niewłaściwe zarządzanie nią może wpływać na poczucie własnej wartości, ponieważ osoba może odczuwać się jako niezdolną do radzenia sobie z własnymi emocjami.

Problemy w relacjach: Internalizacja agresji może prowadzić do trudności w relacjach z innymi, ponieważ osoba może mieć trudności w wyrażaniu swoich potrzeb i emocji, co wpływa na komunikację i zdolność rozwiązywania konfliktów.

Samouszkodzenie: Nieodpowiednie zarządzanie agresją może skłaniać niektóre osoby do samouszkadzania się w celu rozładowania napięcia emocjonalnego.

Zwiększone ryzyko zachowań autodestrukcyjnych: Długotrwałe tłumienie agresji może prowadzić do ryzykownych zachowań, takich jak nadmierne picie alkoholu czy używanie narkotyków.

Zaburzenia osobowości: Nieprawidłowe zarządzanie agresją może być związane z rozwojem różnych zaburzeń osobowości, takich jak borderline, narcystyczne czy unikające.

Warto zaznaczyć, że każda osoba może reagować inaczej na tłumienie agresji, a skutki patologiczne mogą mieć różny stopień nasilenia.
Długotrwałe tłumienie agresji i przeżywanie jej wewnętrznie (internalizacja) może prowadzić do różnych patologicznych skutków w psychice, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i psychofizycznej. Pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.