Jakie skutki patologiczną-kliniczne w psychice wynikają z długo letniego tłumienia agresji i przeżyw

2 odpowiedzi
Jakie skutki patologiczną-kliniczne w psychice wynikają z długo letniego tłumienia agresji i przeżywania jej do wewnątrz internalizacyjnie?
Emocje prowadzą do zmian uwagi, aktywizacji sieci skojarzeniowych w pamięci i przesunięć w hierarchii reakcji oraz szybkiej integracji zmian zachodzących w autonomicznym układzie nerwowym, napięciu mięśniowym i ekspresji mimicznej. Dzięki skoordynowanym zmianom psychologiczno-fizjologicznym dochodzi do powstania spójnej reakcji, umożliwiającej adaptację i efektywne zachowanie, zarówno na poziomie interpersonalnym, jak i intarpersonalnym. Mimo że reakcje emocjonalne są zwykle adekwatne do wy- magań środowiska i pozwalają na skuteczne działanie, to zdarzają się sytuacje, gdy doświadczane przez człowieka emocje prowadzą do zachowań sprzecznych z jego potrzebami i celami. Przykładowo: lęk przed wystąpieniami publicznymi może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać zaprezentowanie swoich możliwości, agresja tłumiona może odbić się na przeżywaniu jej wewnętrznie, a także pociągnąć za sobą wiele innych, niepożądanych, trudno wytłumaczalnych zachowan.
Zdolność do dzielenia się swoimi emocjami (pozytywnymi, jak i negatywnymi) z innymi ludźmi jest ważna. Istnieje stwierdzenie, poparte badaniami populacji,że im większą skłonność do reinterpretacji, tym większą sympatią wzbudzaną u innych ludzi, tym samym więcej prawdziwych, szczerych znajomosci. Natomiast im większą skłonność do tłumienia ekspresji deklarowały osoby badane, tym niżej oceniano bliskość relacji, jakie tworzą z innymi ludźmi. Tłumienie ekspresji koreluje ujemnie ze spostrzeganym wsparciem emocjonalnym ze strony innych ludzi. Tłumienie wiąże się z wyższym, a reinterpretacja z niższym poziomem depresji. Ogólnie mówiąc, nie musi stac się nic złego. Nie musimy spodziewać się chorób, ale praca nad wyrażaniem emocji na pewno zaowocuje w pewność siebie, tym samym tej agresji powinno być mniej, kiedy zrozumiemy skąd się bierze i zaczniemy prace nad źródłem, nie tylko konsekwencjami.
Zapraszam do kontaktu online.
AR

Dzień Dobry, skutków może być bardzo wiele, w zaleznosci od osoby , zachecam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić ten temat szerzej podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie