Jeden procent najbogatszych ludzi ma dwa razy więcej pieniędzy niż dziewięćdziesiąt dziewięć procent

3 odpowiedzi
Jeden procent najbogatszych ludzi ma dwa razy więcej pieniędzy niż dziewięćdziesiąt dziewięć procent reszty świata. Jak sobie psychicznie poradzić z taką dysproporcją gdy dominujaca kultura to materializm i konsumpcjonizm. Ponoć szczęśliwe sa te spoleczności gdzie wspolczynnik giniego (wspolczynnik nierownosci) jest niski. Prosze o komentarz psychologa.
Dzień dobry. Z perspektywy psychologicznej ważne jest uświadomienie sobie "czego chcę oraz na co mam wpływ w tej sytuacji?". Te pytania pomagają zdefiniować indywidualne cele (patrz: model SMART) i sposób ich realizacji. Może się okazać, że znalezienie się w gronie najbogatszych ludzi lub aktywny udział w kulturze materializmu i konsumpcjonizmu, nie jest dla danej osoby tak istotne, jak wydawało się wcześniej. Potrzeby przynależności do grupy, uznania, samorealizacji, o których pisał Maslow, można zaspokajać na wiele sposobów. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W jaki sposób ta dysproporcja wpływa na Państwa ? W jaki sposób powoduje ona dyskomfort ? Na czym miałoby polegać radzenie sobie z nią?

Po tym co Państwo napisali mogę jedynie zgadywać, że fakt istnienia takiej dysproporcji oraz poczucie życia w kulturze materializmu oraz konsumpcjonizmu wzbudzają jakieś myśli w Państwa głowie może nt. samego siebie a może nt. własnej skuteczności i własnej wartości.
Jakie to są myśli?

Pozdrawiam i powodzenia!
Zrozumienie i radzenie sobie z ogromną dysproporcją majątkową, szczególnie w kontekście dominującej kultury materializmu i konsumpcjonizmu, może być wyzwaniem dla wielu osób. Skupienie się na relacjach, pasjach i osobistym rozwoju może przynieść większą satysfakcję niż pogoń za dobrami materialnymi. Skupienie się na pracy, relacjach z bliskimi czy działalności społecznej może dostarczyć poczucia celu, niezależnie od statusu materialnego. Pieniądze mogą zapewnić komfort, ale niekoniecznie szczęście. Ważne jest zarządzanie finansami, ale również dbanie o zdrowie psychiczne i emocjonalne. Możliwość zaangażowania się w działania na rzecz mniejszej nierówności społecznej może przynieść poczucie wpływu i spełnienia. Rozmowa z psychologiem może pomóc przepracować emocje związane z nierównościami i znaleźć strategie radzenia sobie. Najważniejsze jest znalezienie źródeł szczęścia, które są niezależne od materialnych porównań.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.