Jeśli ktoś nie umie pocieszać, lub robi to źle to jest z nim coś nie tak? Czy to normalne,że ciężko

3 odpowiedzi
Jeśli ktoś nie umie pocieszać, lub robi to źle to jest z nim coś nie tak? Czy to normalne,że ciężko pocieszyć daną osobę?
Być może ważniejsze od pocieszania jest okazanie wsparcia poprzez obecność, bliskość, uważność. Osoba w kryzysie raczej nie potrzebuje zapewnień, że "wszystko będzie dobrze" czy dobrych rad, ale czułości i poczucia, że może na kogoś liczyć w trudnym czasie. Taka obecność może być łatwiejsza niż nastawianie się na skuteczne pocieszanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wspieranie czy towarzyszenie w kryzysie to pewien rodzaj kompetencji. I jak w przypadku każdej umiejętności wymaga ona trenowania, uczenia się. Niektóre osoby zdają się mieć w naturze taki zasób, natomiast wynika on raczej z osobistej wrażliwości oraz przyglądania się wspierającym wzorcom, które pokazują wartość wspierania, dają odpowiednie narzędzia jak to w ogóle robić. Dla innych osób może być to z kolei przestrzeń doświadczania niepokoju i dyskomfortu - bo nie wiedzą jak się zachować, co powiedzieć, co jest w tych momentach ważne dla drugiej strony. Trudność we wspieraniu może wynikać z rozmijania się potrzeb - ktoś może potrzebować wsparcia emocjonalnego a otrzymywać rozwiązania typowo zadaniowe (i odwrotnie). Niewątpliwie jest to kompetencja, którą warto rozwijać - z zachowaniem zdrowych granic - by umieć odróżnić wspieranie od ratowania.
Dzień dobry,

pocieszanie drugiej osoby może objawiać się na wiele sposobów. Nie zawsze musi to być rozmowa. Często ważniejsza jest sama obecność, przytulenie, potrzymanie za rękę, posiedzenie razem. Taki rodzaj wsparcia ma ogromne znaczenie. W trudnych sytuacjach może być ciężko znaleźć właściwe słowa, dlatego właśnie bycie razem pomaga. Zawsze można też zapytać drugą osobę, czego potrzebuje, co byłoby dla niej pomocne. Dzięki temu mamy jasną informację i lepiej możemy dopasować naszą formę wsparcia do potrzeb drugiej osoby.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.