Jestem 17-letnim chłopakiem, przez ostatni czas czuję się źle, mam problemy ze wstaniem, zrobieniem

6 odpowiedzi
Jestem 17-letnim chłopakiem, przez ostatni czas czuję się źle, mam problemy ze wstaniem, zrobieniem czegokolwiek i cały czas mam obniżony nastrój lub płaczę. Wpłynęły na to wydarzenia, które silnie na mnie wpłynęły. Czasem mam wrażenie, że nie czuję już nic I mam dość tego jak to wygląda. Przejawia się to w nauce i życiu towarzyskim. Nie potrafię się skupić, jestem obojętny na wszystko i wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć czy są to podstawy aby udać się do lekarza psychologa lub psychiatry. W internecie jest wiele różnych testów, które podliczają punkty odnośnie skali depresji, aczkolwiek są to tylko internetowe testy. Odczuwam, że mam już dość tego jak wygląda moje życie, gdyż stale pojawia się pewien schemat, który czuję, ze za każdym okrążeniem niszczy mnie od środka. Czy uzyskam jakąś radę?
Dzień dobry,
czytając tę wiadomość wydaje się, że jest Panu naprawdę bardzo trudno.
Mówi Pan o stale obniżonym nastroju lub obojętności, co prowadzi do cierpienia i braku motywacji do robienia czegokolwiek. Nie wie Pan, co dalej i potrzebuje Pan zmiany.
Może się to w jakimś stopniu wiązać ze wspomnianymi na początku wiadomości wydarzeniami.
Pyta Pan, czy to są podstawy do zgłoszenia się po pomoc. Tak, jak najbardziej.
Jeśli tylko dzieje się coś niepokojącego i trudno jest Panu sobie z tym poradzić, dotychczasowe metody nie przyniosły oczekiwanego skutku - warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Pozdrawiam
Daria Stokłosa

Tak to o czym Pan pisze stanowi podstawę do udania się do psychologa. Warto do takiej wizyty się przygotować. Na pierwszym spotkaniu zadaniem specjalisty jest poznać Pana problemy i oczekiwania natomiast zadaniem pacjenta jest odpowiedzieć sobie na pytanie czy czuje się dobrze w towarzystwie tego konkretnego specjalisty.
Być może będziecie omawiać wydarzenia, o których Pan wspomina i analizować ich wpływ na aktualną sytuację życiową.
Czasem pacjenci spodziewają się magicznego ustąpienia wszystkich dolegliwości po jednym spotkaniu ze specjalistą - proszę nastawić się raczej na pewien proces dochodzenia do równowagi wewnętrznej i dobrego samopoczucia.
Pozdrawiam,
Marzena Pietrusińska
Witam serdecznie,
Opisuje Pan trudności związane z codziennym funkcjonowaniem, dostrzega Pan, że może mieć coś wspólnego z wydarzeniem, które silnie na Pana wpłynęło. Dostrzega Pan obniżony nastrój, brak odczuć, trudności ze wstawaniem, co może utrudnić codzienne funkcjonowanie, niechęć do aktywności i spotkań towarzyskich. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, aby móc bliżej przyjrzeć się Pana nastrojowi i aktualnej sytuacji.
Gdyby pojawiły się pytania zachęcam do kontaktu.
Proszę zadbać o siebie,
Agata Jóźwik
To co odpisujesz wymaga konsultacji, daj sobie czas i posłuchaj opinii, odnieś się do nich. Objawy mogą, ale nie muszą być krótkotrwałe. Obecnie jest trudny czas, dbajmy o siebie na nowe sposoby i bardziej.
To bardzo cenne, co Pan pisze-dojrzaly wglad we wlasna sytuacje. Sytuacja wymaga pilnej konsultacji. Kazdy rodzaj wsparcia bedzie tu wlasciwy: Lekarz pierwszego kontaktu/rodzinny/internista, psycholog/pedagog szkolny, psycholog w osrodku pomocy spolecznej/osrodku interwencji kryzysowej. Prosze nie pozostawac samemu z trudnymi emocjami. Nie ma w nich nic zlego i w ich przezywaniu, ale gdy staja sie przewlekle odczuwanym stanem-znacznie destabilizuja funkcjonowanie. Wymaga Pan fachowej diagnozy zaburzen depresyjnych i lękowych. Mozna bardzo skutecznie pomoc sobie, ale korzystajac z profesjonalnego wsparcia.
Dzień dobry,

Po przeczytaniu Pana pytanie mam przekonanie, że tak, Pana stan jest podstawą do konsultacji z psychologiem i psychiatrą. Najlepiej z jednym i drugim.
Wspomniał Pan o pewnym trudnym doświadczeniem, które w Pana ocenie zainicjowało obecny stan. Na pewno warto o nim porozmawiać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)