Jestem 20 letnia studentka, która od 15 roku życia zmaga się z depresja i obniżonymi stanami emocjon

3 odpowiedzi
Jestem 20 letnia studentka, która od 15 roku życia zmaga się z depresja i obniżonymi stanami emocjonalnymi. W wieku 18 lat pojawiły się u mnie zaburzenia odżywiania, choć prawdopodobnie występowały wcześniej w innej formie. Przebyłam jakis czas w ośrodku, w którym nauczyłam się prawidłowo funkcjonować i zywić, od tamtej pory co dwa tygodnie miałam wizyty z psychologiem, jednak wyprowadzając się do Warszawy nie miałam już takich możliwości.
Na studiach zaczęłam nowy tryb życia i było naprawdę dobrze do jakiegoś czasu. Stałam się znów zbyt świadoma wszystkiego dookoła i swojego ciała. Zaczęłam się wstydzić tego jak wygladam i postanowiłam przybrać na wadze układając sobie dietę, po jakimś czasie uznałam ze zabiera to zbyt dużo z mojego życia i zaprzestałam. Od jakiegoś czasu pojawiło się u mnie cos co mogłabym nazwać napadami, z tym przyszedł także lęk przed nadmiernym przytyciem i choć nadal mam świadomość, ze aktualnie powinnam przybrać na wadze, chamują mnie wspomnienia z okresu kiedy faktycznie ważyłam dużo. Nie wiem kompletnie co mam z tym wszystkim zrobić, a nie chciałabym pozostać ani z moim obecnym wyglądem, ani z wyglądem od którego uciekłam.
Szanowna Pani,
proszę skontaktować się z psychoterapeutą oraz dietetykiem w najbliższej Pani okolicy. Dietetyk, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, stwierdzi, czy dieta w Pani przypadku jest konieczna, jeśli tak - pomoże w jej doborze, a także opowie o zdrowych zasadach żywienia i pomoże we wprowadzaniu tych zasad w życie. Aby uporać się z lękiem i obniżonym nastrojem należy zgłosić się do psychoterapeuty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. W kwestii odżywiania pomoże Pani dietetyk, który przeanalizuje sytuację, wykona pomiary i opracuje Pani zalecenia, jednak w zaburzeniach jedzenia to psychoterapia może przynieść zmianę, ponieważ problem nie polega na braku wiedzy o żywieniu, a na trudnościach natury psychologicznej. To bardzo dobrze, że pobyt w ośrodku, o którym Pani pisze pozwolił odzyskać Pani kontakt z samą sobą i ze światem, być może zostało jeszcze coś, co przeszkadza Pani w osiągnięciu pełni zdrowia. Dobrze by było, aby Pani psychoterapia odbywała się regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Co dwa tygodnie ma swoją wartość, ale ma charakter jedynie wspierający, podtrzymujący. Proszę się umówić z psychoterapeutą na konsultację. Może to Pani zrobić zarówno w Poradni Zdrowia Psychicznego w ramach NFZ (potrzebne będzie skierowanie) lub prywatnie, co wiąże się z odpłatnością. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Najlepiej będzie jak porozmawia o tym Pani z terapeutą specjalizującym się w zaburzeniach odżywiania.
Ponadto,może Pani umówić się na konsultację z dietetyczną, który pomoże Pani z dystansem spojrzeć na Pani dietę
i znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam,
Maria Sobieszek,
dietetyk,specjalista psychodietetyki

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.