Jestem 60 letnią kobietą, Od m.więcej roku zmagam się z bólem tzw.pasa biodrowego. Wykonane RTG i TK

2 odpowiedzi
Jestem 60 letnią kobietą, Od m.więcej roku zmagam się z bólem tzw.pasa biodrowego. Wykonane RTG i TK ujawniły zmiany zwyrodnieniowe krawędzi panewki stawowej, uwidocznione ognisko osteolityczne o sklerotycznych obwódkach pogranicza głowy i szyjki kości udowej odpowiadające torbielom degeneracyjnym, a także niewielkie nadżerki kostne. torbielowate zmiany degeneracyjne uwidocznione również są w zakresie stropu panewki stawowej.
Bardzo proszę o informację, czy moje schorzenie wyklucza aktywność fizyczną typu jazda na rowerze ? Boję się, że na skutek osłabienia kości tymi torbielami może dojść do złamania.
Pięknie dziękuję za odpowiedż.
Myślę, że należy opis taki traktować jak początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym, ale dolegliwości pasa biodrowego mogą być dodatkowo spowodowane zmianami w zakresie kręgosłupa lędźwiowego.
Aktywnosć typu rower jeśli chodzi o staw biodrowy jest wręcz wskazana, poprawia ruchomości i umożliwia odżywianie pozostałej chrząstki stawowej.

pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie są raczej opisywane złamania wynikające z obecności torbieli w stropie panewki - obciążenia przenoszące się poprzez głowę kości udowej na panewkę rozkładają się poza nielicznymi przypadkami równo na całej powierzchni obciążanej ,nie grożąc załamaniu struktury kości w miejscu jej ubytku(tym są torbiele). Ból stawów biodrowych najczęściej charakteryzuje się jego występowaniem w pachwinie, natomiast zewnętrzna okolica bioder dotykana jest dolegliwościami najczęściej w wyniku powtarzającego się przeciążenia(skrót kończyny, skolioza). Ból okolicy lędźwiowej natomiast wynika zazwyczaj z problemów kręgosłupa lędźwiowego, mięśni się tam znajdujących bądź stawów krzyżowo-biodrowych.

Co do jazdy na rowerze - zasada jest taka, że jeżeli po danej aktywności fizycznej bądź w jej trakcie nie pojawiają się dolegliwości, aktywność można prowadzić - sam ruch w granicach rozsądku jest jak najbardziej wskazany.

Eksperci

Piotr Fudalej

Piotr Fudalej

Ortopeda

Wrocław

umów wizytę
Monika Moczko

Monika Moczko

Ortopeda

Wrocław

umów wizytę
Robert Bożek

Robert Bożek

Ortopeda

Warszawa

umów wizytę
Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę
Tomasz Poplicha

Tomasz Poplicha

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Częstochowa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących: konsultacja ortopedyczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.