Jestem chora na fenyloketonurie i chciałabym zajść w ciążę. Niestety terminy wizyt na NFZ są bardzo

2 odpowiedzi
Jestem chora na fenyloketonurie i chciałabym zajść w ciążę. Niestety terminy wizyt na NFZ są bardzo długie... Szukam lekarza który dostosowalby mi odpowiednią dietę oraz opiekę medyczną. Proszę o pomocne wskazówki
Witam
U kobiet z fenyloketonurią ciąża powinna być bardzo dokładnie zaplanowana, a organizm przyszłej mamy dobrze do niej przygotowany, by w konsekwencji cieszyć się szczęściem posiadania zdrowego dziecka.
Podstawą takiego przygotowania jest skuteczne obniżenie stężeń fenyloalaniny do poziomu 2-4 mg%. Niestety nie da się tego dokonać bez rygorystycznego przestrzegania diety niskofenyloalaninowej.
Prawidłowy przebieg ciąży kobiety z fenyloketonurią jest możliwy przy fachowym wsparciu i pomocy całego zespołu specjalistów (ginekolog-położnik, specjalista w zakresie chorób metabolicznych, dietetyk, psycholog, oraz kochająca rodzina). Na pomoc i wsparcie składają się badania, edukacja, dieta, kontrola itp.
Proszę pamiętać, że ciąża chorej z fenyloketonurią jest ciążą wysokiego ryzyka.
Wszystkie przyszłe mamy powinny zgłaszać się do ośrodków PKU na terenie całego kraju, gdzie otrzymają odpowiednią pomoc.
Jeśli to możliwe proszę nie ograniczać się do jednej Poradni Chorób Metabolicznych czy Kliniki i poszukać może w innym mieście blisko Pani miejsca zamieszkania.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie, w fenyloketonurii matczynej niezwykle istotne przestrzeganie ścisłej diety ubogiej w fenyloalaninę (prowadzenie dzienniczka żywieniowego, aby przeprowadzić analizę sposobu odżywiania) oraz badanie poziomu fenyloalaniny we krwi (najlepiej raz w tygodniu). Sama choroba nie jest zagrożeniem dla dziecka, natomiast wysokie stężenie fenyloalaniny we krwi mogą być powodem poważnych problemów zdrowotnych.
W skomponowaniu odpowiedniej diety pomogą Pani specjaliści z Poradni Chorób Metabolicznych lub dietetyk z doświadczeniem w fenyloketonurii.
Pozdrawiam serdecznie, dietetyk kliniczny mgr Patrycja Krynicka

Eksperci

Kinga Złotowska

Kinga Złotowska

Dietetyk

Igołomia

Magdalena Kopel

Magdalena Kopel

Dietetyk

Racibórz

Karolina Kinga Kopiecka

Karolina Kinga Kopiecka

Dietetyk

Bolesławiec

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących: dieta dla kobiet w ciąży
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.