Jestem cztery dni po operacji oszczędzającej piersi z usunięciem węzłów chłonnych.Czy plastrowaniem

10 odpowiedzi
Jestem cztery dni po operacji oszczędzającej piersi z usunięciem węzłów chłonnych.Czy plastrowaniem można zapobiec obrzękom ręki ?
Jak tak to od kiedy można zacząć?
Kinesiotaping ma udowodnione naukowo działanie przeciwobrzękowe, uważam, że powinien się świetnie sprawdzić.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Plastrowanie może wspomóc przepływ limfy. Jeśli jednak blizna unieruchamia wiele warstw tkanek włączając w to przebiegające między nimi naczynia to może być to niewystarczające. Proponuję oprócz plastrowania kontakt z terapeutą pracującym z bliznami i opcjonalnie po kursach związanych z dynamiką plynów ciała. Uwolnienie przeszkód i aktywacja przepon ciała jako pomp zasysających jest kluczowa do swobody krążenia płynów.
Dzień dobry,
Kinesotaping stanowi jedynie wsparcie terapii manualnej. Sugeruję udać się do fizjoterapeuty w celu nauki auto drenażu.

Z poważaniem
Wojciech Szreder - REHAB Gdańsk
Dzień dobry. Samo plastrowanie nie będzie wystarczające. W wyniku zabiegu powstają zrosty tkankowe, które należy opracować. Najlepsza forma terapii do tego to terapia manualna. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. W takim wypadku należy podjąć kompleksową terapię przeciwobrzękową. Po operacjach w tak złożonej okolicy należy wprowadzić pełne prowadzenie pacjenta pod kątem kinezyterapeutycznym, terapii manualnej (szczególnie manualnym drenażem limfatycznym), a dopiero na końcu stosować dobór terapii uzupełniających, takich jak taping. Tylko kompleksowe działanie przyniesie pełne i długofalowe efekty. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się kompleksowe podejście przeciwobrzękowe. Odpowiednio wykonany kinesiotaping jak najbardziej może wspomóc proces terapeutyczny :)
Dzień dobry,
przede wszystkim sugerowałabym udać się do fizjoterapeuty, który odpowiednio dobierze terapię i dokładnie objaśni co należy robić. Kinesiotaping można zastosować natomiast jest to tylko element wspomagający. Warto wprowadzić drenaż limfatyczny, ćwiczenia indywidualne czy terapię manualną blizny.
Pozdrawiam,
Weronika Adamowska
Dzień dobry, plastrowanie będzie pomocne w odprowadzaniu limfy, jednak najskuteczniejszy jest drenaż limfatyczny. Polecam udać się do fizjoterapeuty, który pokaże dokładnie jak wykonywać taki drenaż, który będzie można samemu sobie potem wykonywać. Kinesiotaping można naklejać już w pierwszych dniach po operacji. Najlepsze efekty przyniesie po zdrenowaniu kończyny.
Życzę szybkiego powrotu do sprawności.
Plastrowanie (kinesiotaping) może być pomocnym narzędziem w zapobieganiu obrzękom ręki po operacjach oszczędzających pierś z usunięciem węzłów chłonnych. Jednak kluczowe jest właściwe zastosowanie tej metody oraz odpowiedni moment jej rozpoczęcia.
Plastrowanie zwykle można rozpocząć po całkowitym zagojeniu ran chirurgicznych, aby nie naruszać procesu gojenia i nie powodować podrażnienia skóry.
Czas ten wynosi zazwyczaj 2-4 tygodnie po operacji, ale dokładny termin zależy od indywidualnego stanu zdrowia i oceny lekarza lub fizjoterapeuty.
Dzień dobry,
Plastrowanie (kinesiotaping) jest jedną z metod wspomagających w zapobieganiu obrzękom, jednak kluczową rolę w profilaktyce obrzęków limfatycznych ręki po operacji odgrywa stosowanie rękawa uciskowego.

Rękaw uciskowy powinien być wprowadzony w pierwszej kolejności, ponieważ zapewnia równomierny ucisk, poprawia drenaż limfatyczny i zapobiega gromadzeniu się płynu w tkankach. Decyzję o jego zastosowaniu i stopniu ucisku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą specjalizującym się w terapii obrzęków. Najczęściej stosowanie rękawa można rozpocząć w momencie, gdy rana pooperacyjna dobrze się goi, co zazwyczaj następuje około 2–3 tygodnie po operacji, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Dopiero później, w zależności od sytuacji, można rozważyć dodatkowe metody, takie jak kinesiotaping, jako wsparcie terapii uciskowej. Należy jednak pamiętać, że plastrowanie powinno być wykonane przez doświadczonego fizjoterapeutę, aby było skuteczne i bezpieczne.
Podsumowując, pierwszym krokiem w zapobieganiu obrzękom ręki jest zastosowanie rękawa uciskowego. O szczegóły warto zapytać swojego lekarza lub fizjoterapeutę, który oceni, kiedy można rozpocząć tę formę profilaktyki i jakie dodatkowe metody będą odpowiednie.

Eksperci

Łukasz Kwiatoń

Łukasz Kwiatoń

Fizjoterapeuta

Rybnik

Anna Piwowarska

Anna Piwowarska

Fizjoterapeuta

Łódź

Izabela Jurkian

Izabela Jurkian

Fizjoterapeuta

Łapy

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Dariusz Waśniowski

Dariusz Waśniowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 27 pytań dotyczących usługi: stany pooperacyjne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.