Jestem DDA i mam 20 lat, bylam juz u kilku terapeutow, psychiatrow, i zawsze, oprocz leczenia chcial

5 odpowiedzi
Jestem DDA i mam 20 lat, bylam juz u kilku terapeutow, psychiatrow, i zawsze, oprocz leczenia chcialabym uslyszec jedno: diagnozę, dla spokoju, zeby wiedziec co ze mna jest nie tak, dowiedziec sie wiecej na ten temat, jednak nigdy zaden specjalista nie chcial nic okreslac. Czy jest do tego jakis powod?
Dzień dobry, trudno jest mi się odnieść co motywowało współpracujących z Panią specjalistów. Myślę sobie, że najlepiej byłoby zapytać o to bezpośrednio u źródła. Wyobrażam sobie jednak, że to musi być trudne nie wiedzieć co się z Panią dzieje, czemu pojawiają się określone objawy, które przynoszą Pani cierpienie. Jeżeli szuka Pani stricte diagnozy to być może warto by było znaleźć psychologa, który zajmuje się stawianiem diagnoz. Jeżeli natomiast chce Pani zrozumieć swoje cierpienie, schematy, mechanizmy obronne, które powodują to cierpienie to psychoterapia jest dobrym miejscem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To zrozumiałe, że chciałaby Pani poznać diagnozę, która mogłaby pomóc zrozumieć Pani doświadczenia i podjąć odpowiednie kroki w kierunku leczenia i samopomocy. Istnieje kilka powodów, dla których terapeuci mogą unikać diagnozy. Czasami doświadczenia lub objawy mogą być bardzo złożone i niełatwe do zaklasyfikowania w jedną konkretną diagnozę. Terapeuci mogą wtedy unikać szybkiego przypisywania etykiety, ponieważ chcą podejść do sytuacji holistycznie i zrozumieć ją w pełnym kontekście. Niektórzy terapeuci starają się unikać przypisywania etykiet, ponieważ mogą obawiać się, że diagnoza może być stygmatyzująca i wpłynąć negatywnie na samopoczucie i samoocenę klienta. Myślę jednak, że zawsze warto mówić o swoich potrzebach i podkreślić, czego się od specjalisty oczekuje.
Dzień dobry,

nie wiem czym kierowali się wcześniejsi specjaliści u których Pani była, natomiast myślę, że nie wszystko można nazwać używając języka diagnoz nozologicznych. Często różne zachowania, problemy, sprawy są dla człowieka uciążliwe i można nad nimi pracować w procesie terapeutycznym, lecz nie są klasyfikowane jako zaburzenia bądź choroby psychiczne.
Diagnoza czasami jest konieczna, czasami jest pomocna, czasami daje ulgę, czasami jest stygmatyzująca, a czasami zabiera człowiekowi sprawczość.
Zawsze można zapytać danego specjalistę o to z jakiego powodu nie podał diagnozy.
Chęć zrozumienia tego co się z Panią dzieje wydaje mi się być w pełni zrozumiała, terapia pomaga w tym by lepiej zrozumieć siebie, swoje trudności, wyzwania, możliwości, zasoby, a także we wprowadzeniu oczekiwanych zmian. Terapia jest także przestrzenią do tego by nazwać swoje trudności, natomiast nie zawsze za pomocą języka klasyfikacji diagnostycznych.
Człowiek poza częścią pod tytułem „coś ze mną jest nie tak” ma w sobie też część pod tytułem „jest ze mną w porządku”.

Pozdrawiam uprzejmie
Patryk Czyż
Specjaliści mogą unikać stawiania diagnoz, aby nie etykietować pacjenta, skupić się na leczeniu objawów, uwzględnić złożoność problemów psychicznych oraz ze względu na zmienność stanu psychicznego. Jeśli diagnoza jest dla Pani ważna, należy wyraźnie to podkreślić. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, w sytuacji wizyty u psychiatry kiedy dostaje Pani określone leki - w tym miejscu powinno zostać Pani przedstawione uzasadnienie wyboru określonych leków, ich działanie oraz dawkowanie wraz z pełną informacją dotyczącą czasu ich przyjmowania oraz dawkowaniem. Jeżeli chodzi o specjalistów: psychologa czy psychoterapeutę - praca skupia się przede wszystkim na poprawie Pani funkcjonowania, poznaniu schematów działania i ich korygowaniu. Taki specjalista nie zawsze je nazywa - w niektórych przypadkach to nazwanie może okazać się niekorzystne na danym etapie terapii. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Natomiast jak najbardziej ma Pani prawo o to zapytać i porozmawiać o tym ze specjalistą, wyrazić swoją potrzebę. To też jest pewna informacja dotycząca Pani funkcjonowania, ta potrzeba nazwania tego co się z Panią dzieje i jeżeli jest Pani w procesie terapeutycznym będzie to bardzo cenna uwaga dla specjalisty by się temu przyjrzeć i odpowiedzieć na Pani potrzebę. Zachęcam do tej otwartości i rozmowy na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.