Jestem dorosłym dzieckiem alkoholika. Wyszłam za mąż za mężczyznę, który również nadużywał alkoholu.
3
odpowiedzi
Jestem dorosłym dzieckiem alkoholika. Wyszłam za mąż za mężczyznę, który również nadużywał alkoholu.Posprzątałam w swoim życiu i teoretycznie powinno być dobrze, ale nie jest. Jestem wybuchowa i najczęściej niestety obrywa dziecko, które sprawia spore kłopoty wychowawcze.Czy terapia pomoże mi radzić sobie ze złością, pomoże zapanować nad wybuchami gniewu spowodowanymi prowokacyjnym zachowaniem dziecka?
Tak… I choć to jest w sumie odpowiedz na Pani pytanie to ją rozwinę :) Gniew i złość są częstym przedmiotem terapii. Dobrze przeprowadzona terapia umożliwia opanowanie wybuchów złości dzięki zwiększeniu zrozumienia całego procesu i nauczenia odpowiednich narzędzi aby rozładowywać złość zanim wybuch jest nieunikniony. W wielu przypadkach pozwala też lepiej zrozumieć siebie oraz przyczyny swoich zachowań co pomaga przy wyrzutach sumienia i nadmiernej samokrytyce w momencie kiedy takie sytuacje mają miejsce.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, by przyjrzeć się swojej złości. Być może pod złością kryją się inne emocje? Terapia może dać zrozumienie, większą świadomość siebie , by lepiej sobie radzić z trudnościami związanymi z wychowaniem dziecka.
Terapia stwarza szansę na uporanie się ze swoimi problemami i warto z niej skorzystać. Oczywiście zachęcam do udziału w niej. W Pani zapytaniu zwracają moją uwagę dwa sformułowania.Zachęcam do zastanowienia się(z terapeutą) nad rozumieniem słowa "posprzątałam". Czy oznacza ono uporządkowanie i oczyszczenie przeszłości, czy może pozamiatanie trudnych spraw pod dywan.Dorastanie w rodzinie z problemem alkoholowym wiąże się z wieloma aspektami: to czasem traumatyczne wspomnienia, przekonania rzutujące na obecne decyzje, nieadekwatne do realiów schematy działania, przyjmowanie niechcianych ról, sprzeczne wartości itp. Wymagają one ponownego przeanalizowania i ustosunkowania się, wyrobienia nowych nawyków. Całość służy temu by przestać uważać się za dorosłe dziecko alkoholika, a stać się Osobą Dorosłą będącą dzieckiem alkoholika. Rafał Dobolewski
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.