Jestem dziewczyną i mam 15 lat. Nie tak dawno temu zaczęłam mieć problemy z określeniem swojej orien

2 odpowiedzi
Jestem dziewczyną i mam 15 lat. Nie tak dawno temu zaczęłam mieć problemy z określeniem swojej orientacji sexualnej. Wcześniej nawet nie zastanawiałam się nad swoją orientacją bo było to dla mnie oczywiste , że jestem heterosexualna. Podobali mi się chłopcy i patrzyłam zarówno na ich wygląd jak i charakter. Potrafiłam z nimi rozmawiać a nawet się zalecać ale nadal przy tym byłam strasznie nerwowa.Wiem , że jestem w fazie dojrzewania i moje problemy są zupełnie normalne dla ludzi w moim wieku ale w tej chwili na prawdę nie wiem kto mi się podoba i dlaczego. Nie minęło dużo czasu a zaczęły mi się podobać dziewczyny, zaczęłam ekscytować się w gronie dziewczyn i nawet byłam przy nich nerwowa. Podobało mi się ich ciało i miałam już różne wątpliwości.Wcześniej uważałam , że lesbijki są obrzydliwe ale mimo to je akceptowałam. Chciałam sprawdzić czy rzeczywiście podobają mi się dziewczyny więc obejrzałam niecenzuralny film , który w ogóle nie sprawił nade mną wrażenia tak samo jak stosunek pomiędzy kobietami a mężczyznami .Mimo że podobały mi się kobiety ,nadal myślałam ,że mężczyźni są równie atrakcyjni.Po takich wnioskach uznałam , że jestem bi sexualna.. Ale jakiś czas później moje zainteresowanie i pociąg sexualny do obu płci zupełnie zanikł .W tej chwili uznałam ,że jestem asexualna ;dopóki nie uświadomiłam sobie , żę nie wyobrażałabym sobie być w związku ani z kobietą ani z mężczyzną.Nawet teraz uważam , że nie byłabym w stanie założyć rodziny ani kogokolwiek pokochać (w erotyczny sposób).Myślę , że nie mogę być asexualna, ponieważ nawet takie osoby wchodzą w związki. Ja w przeciwieństwie do nich nie mogłabym tego dokonać.
Jestem introwertykiem i utrzymuje kontakt tylko z bliskimi osobami. Nie lubię nawiązywać nowych znajomości ani mówić o swoich uczuć na głos.Wcześniej mój charakter był zupełnie inny . Przez ten czas stało się wiele trudnych dla mnie rzeczy ale nie były one aż tak istotne. W tej chwili nie wiem czy to jest spowodowane traumą czy czymś innym ?
Nie ma tym poszukiwaniu nic niepokojącego. To całkowicie naturalny i uzasadniony proces rozwoju. Określenie tożsamości płci może nawet trwać do 20 roku życia lub dłużej podróżując i eksplorując przestrzenie: "asexualna", "bisexualna" i pochodne.

Zrozumienie swojej orientacji seksualnej i tożsamości jest procesem, który może być wyjątkowo skomplikowany, szczególnie w okresie dojrzewania. To normalne, że uczucia i zainteresowania mogą się zmieniać, a odkrywanie swojej tożsamości seksualnej zajmuje czas. Twoje doświadczenia i uczucia są ważne, i ważne jest, abyś z nimi nie czuła się sama.

Po pierwsze, ważne jest, abyś zrozumiała, że odczuwanie pociągu seksualnego czy romantycznego w stosunku do różnych płci lub brak tego pociągu nie definiuje jednoznacznie tożsamości seksualnej. Orientacja seksualna może być zmienna i może się różnić dla różnych osób. Zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś w fazie dojrzewania, a towarzyszące temu zmiany w zainteresowaniach są normalne.

Jeśli zastanawiasz się nad swoją tożsamością seksualną, być może warto dać sobie czas i pozwolić na eksplorację. Wiele osób doświadcza różnych faz przed znalezieniem etykiety, która najlepiej opisuje ich tożsamość.

Co do uczucia, że nie chciałabyś założyć rodziny czy wejść w związek, to również jest zrozumiałe. Tożsamość i cele życiowe mogą się zmieniać w miarę dojrzewania. Poczucie, że nie jesteś gotowa na związek czy założenie rodziny, może być wynikiem wielu czynników, w tym introwertyzmu czy doświadczeń życiowych.

Jeśli jednak masz wrażenie, że te zmiany w twoim życiu, w tym zmiana charakteru i uczuć, są trudne i wpływają na twoje codzienne funkcjonowanie, warto byłoby skonsultować się z profesjonalnym terapeutą. Oni mogą pomóc w zrozumieniu tych zmian i udzielić wsparcia w procesie samopoznania i radzenia sobie z ewentualnymi trudnościami emocjonalnymi czy traumami.

Pamiętaj, że to, kim jesteś, jest unikalne i wartościowe. Ważne jest również, abyś dała sobie czas na eksplorację i zrozumienie swojej tożsamości w tempie, które jest dla ciebie właściwe. Jeśli masz możliwość, rozmowa z zaufanym dorosłym, takim jak rodzic, nauczyciel czy doradca, również może okazać się pomocna w zrozumieniu własnych uczuć i myśli.