Jestem kobietą, mam 30 lat. Wszystkie badania (morfologia, ob, kreatynina, mocz, tarczyca, próby wąt

2 odpowiedzi
Jestem kobietą, mam 30 lat. Wszystkie badania (morfologia, ob, kreatynina, mocz, tarczyca, próby wątrobowe itp.) mam w normie, miałam także założony holter w tym roku i też jest w normie. W 2014 roku miałam robiony rezonans magnetyczny z kontrastem głowy - wynik prawidłowy. Jestem od kilku lat zmęczona, jest mi codziennie słabo, mam niskie ciśnienie 90/50 puls 100. Zdarzają mi się zawroty i ból głowy i że kluje mnie w klatce piersiowej. Gdy słyszę, że ktoś jest chory, albo że miał zawał, albo wylew, udar to wydaje mi się, że mnie też zaraz to spotka. Jestem ciągle wewnętrznie zestresowana, ale staram się funkcjonować normalnie. Czy to może być nerwica? Czy jedynym sposobem, żeby sobie pomóc to psychoterapia?
Dzień dobry, opis pani objawów wskazuje na długotrwałe epizody lękowe, podczas których czuje się pani przestraszona i przytłoczona. Podczas takich epizodów występują trudności z oddychaniem, można odczuwać palpitacje serca, uderzenia gorąca i pocić się. Może pani nawet czuć jakby miała za chwilę mdleć lub umrzeć. Dlatego osoby z atakami paniki sądzą, że coś jest nie tak z medycznego punktu widzenia i tak jak pani trafiają do izby przyjęć lub internisty, gdzie pierwszy raz słyszą, że to objawy lęku. Przewlekłe obawy tego typu mogą wskazywać na uogólnione zaburzenie lękowe. Rozumiem, że zastanawia się pani czy psychoterapia będzie pomocna. Warto umówić się na pierwsze spotkanie, tak zwaną konsultację, która jest niezobowiązującym spotkaniem i wspólnie zastanowić się z terapeutą, czy taka forma pomocy będzie dla pani odpowiednia. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
Przy prawidłowych wynikach badań ogólnych i po wykluczeniu przyczyn somatycznych objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na trudności o podłożu psychologicznym. Żeby to jednoznacznie stwierdzić pomocna byłaby konsultacja ze specjalistą. Przy problemach z lękiem o zdrowie psychoterapia poznawczo-behawioralna może okazać się skuteczną metodą wyjścia z trudności.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.